KPSS 2022/5 Tercih Kılavuzu Sağlık Bakanlığı 10 Bin Personel Alımı Başladı

KPSS 2022/5 tercih kılavuzu Yayımlandı. Sağlık Bakanlığı 10 bin sözleşmeli personel alımı lise, ön lisans ve lisans mezunu alım yapılacak! İşte kontenjan dağılımı.

KPSS 2022/5 Tercih Kılavuzu Sağlık Bakanlığı 10 Bin Personel Alımı Başladı

ÖSYM'den az önce gelmiş olan duyuruya göre KPSS 2022/5 tercih kılavuzu yayımlandı. ÖSYM Sağlık personeli adayları için müjdeyi verdi. Geçtiğimiz günde ÖSY başkanı Halis AYGÜN tercih tarihlerini açıklamıştı ve ÖSYM'den saat 10:00 itibari ile kılavuzlar yayımlandı. Sağlık Bakanlığı 2022 yılı 10 bin sözleşmeli sağlık personeli alımı gerçekleştirecek.

KPSS 2022/5 Terih Kılavuzu İle 10 Bin Sağlık Personeli Alımı:

Bakanlık 2022 yılı için büyesindeki eksikliği karşılamak üzere lise, ön lisans ve lisans mezunu sağlık personeli alımı yapılacak.Tercih kılavuzu ile Merkezi atama sistemi ile KPSS Puan sırasına göre yapılacak atamalar farklı kadrolarda gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda Bakanlık sözleşmeli personel alımı başvuruları ÖSYM KPSS 2022/5 kapsamında tercih kılavuzu ile alım yapılacak.

Mezuniyete Göre Kontenjan Dağılımı

Lise Mezunu Kadroları Hangileri

 • Hemşire,
 • Sağlık Teknisyeni ( Anestezi, Çevre Sağlığı, İlk ve Acil yardım, Laboratuvar, Röntgen, Tıbbi Sekreter),

Ön Lisans Mezunu Kadroları Hangileri?

 • Sağlık Teknikeri ( Adli tıp, Ağız Dİş Sağlığı, Ameliyat, Anestezi, Çevre Sağlığı, Diş Protez, Diyaliz, Eczane, Elektronörofizyoloji, Evde Bakım, Fizik tedavi, İlk ve Acil Yardım, İş ve Uğraşı Terapisti, Laotatuvar, Odyometri, Ortopedi, Röntgen, Tıbbi Rekreter, Yaşlı ve Bakım Teknikeri )

Lisans Mezunu Kadroları Hangileri?

 • Hemşire,
 • Psikolog,
 • Sosyal Çalışmacı,
 • Biyolog,
 • Odyolog,
 • Çocuk Gelişimcisi,
 • Diyetisyen,
 • Fizyoterapist,
 • İş ve Uğraşı Terapisti,
 • Dil ve Konuşma Terapisti,
 • Perfüzyonist,
 • Sağlık Fizikçisi,
 • Ebe,

Tercih Kılavuzuna Kimler Başvuru Yapabilecek?

ÖSYM aracılığı ile yayımlanacak olan KPSS 2022/5 tercih kılavuzu için adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak.

Ayrıca 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için KPSSP94, Ön Lisans için KPSSP93 ve Lisans için P3 puan türünden puan almış olmak şartı aranacaktır.

ÖSYM Tercih Kılavuzu Duyurusu:

Sağlık Bakanlığının sözleşmeli pozisyonlarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesine göre istihdam edilmek üzere yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, KPSS-2022/5 Tercih Kılavuzuna saat 10.00'dan itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

Adaylar tercihlerini, 15 - 22 Mart 2022 tarihleri arasında yapabileceklerdir. Tercih işlemleri, 22 Mart 2022 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir.

Tercih işlemleri, Ek’te yer alan KPSS-2022/5 Tercih Kılavuzu kurallarına göre,ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak bireysel olarak yapılacaktır.Adayların tercih işlemleri için kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KPSS 2022/5 TERCİH KILAVUZLARI:

- Genel Bilgiler

- TABLO-1. 663 SAYILI KHK'NIN 45/A MADDESİ UYARINCA ATAMA YAPILACAK SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ POZİSYONLARI (ORTAÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN)

- TABLO-2. 663 SAYILI KHK'NIN 45/A MADDESİ UYARINCA ATAMA YAPILACAK SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ POZİSYONLARI (ÖN LİSANS MEZUNLARI İÇİN)

- TABLO-3. 663 SAYILI KHK'NIN 45/A MADDESİ UYARINCA ATAMA YAPILACAK SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ POZİSYONLARI (LİSANS MEZUNLARI İÇİN)

- Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları

- Ön Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları

- Lisans Mezunları İçin Nitelik Kodları

Tercih Süreci Başladı!

ÖSYM aracılığı ile yayımlanan KPSS 2022/5 Tercih kılavuzu için süreç 15 Mart 2022 tarihi ile başlayacak olup en geç 22 Mart 2022 tarihine kadar yapılmış olması gerekmektedir. Tercihler sadece ÖSYM AİS sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.

Tercih Ücreti ve Anlaşmalı Bankalar Hangileri:

Yerleştirme ücreti 30,00 TL’dir. Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini yatıracaklardır. Yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir. Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir. Yerleştirme ücretini banka şubesinden yatıracak adaylar, bankaların çalışma saatlerini gözönünde bulundurmalıdır.

Yurt dışındaki adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden yerleştirme ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını gözönünde bulundurmalıdır.

 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • İş Bankası’nın tüm şubeleri, ATM, mobil bankacılık ve internet bankacılığı
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

*Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartıyla da yatırılabilecektir.

SAĞLIK BAKANLIĞI KONTENJAN DAĞILIMI TABLO AÇIKLAMASI

TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDIĞINDA ANINDA HABERDAR OLUN

İşin Olsa İnstagram >>>>>BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>>BURAYA

Android Uygulama için >>>>BURAYA

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 11:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salım boncuk
Salım boncuk - 2 yıl Önce

Yaş şartı kaldırılmalı 35 ve 40 yaş aralığı ne olacak onlar acmi kalacak

Ahmet Ergen
Ahmet Ergen - 2 yıl Önce

Yazıklar olsun bu ülkede hemen hemen bütün bölümler için merkezi atama olmasına rağmen koruma ve güvenlik ya kura ile ya mülakat ve baska bölüm mezunları başvuru yapıyor biz hiçbir bölüme serfitikamiz olmasına rağmen başvuru yapamıyoruz üstelik defalarca cimere yazmamiza rağmen durum bir türlü degismedi

Saim Gündoğdu
Saim Gündoğdu @Ahmet Ergen - 2 yıl Önce

2 hafda sertifika alanları güvenlik olarak alıyorlardı iki yıl okulunu okumuş koruma güvenlik bölümü mznlarindan alim yapmiyorlar hayret.biz boşuna okumuşum yaş sartinida biran önce kaldırmaları lagzim.

Murat can
Murat can - 2 yıl Önce

Tercanda devlet hastanesi de çalışma kı istiyorum

Sevgül güner
Sevgül güner - 2 yıl Önce

Temizlik işi yapmak istiyorum

Özkan
Özkan - 2 yıl Önce

Işe başlamak istiyorum çalışmıyorum

Kardeşim yirmi yıldır sadece kamuy işe alımlarda torpilleri olanlar işe alındılar ve halende aynı şekilde devam ediyor,torpilsizler yirmi yıldır halen işsizler bunlar kayıtlardan görünüyor.
Kardeşim yirmi yıldır sadece kamuy işe alımlarda torpilleri olanlar işe alındılar ve halende aynı şekilde devam ediyor,torpilsizler yirmi yıldır halen işsizler bunlar kayıtlardan görünüyor. - 2 yıl Önce

Emel gencer