Diyanet KPSS 50 Puan İle 3 Bin 500 İmam Hatip Alımı Yapıyor! Başvurular ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı alanlarda olmak üzere 3500 kamu personeli alımı yapılıyor. Başvurular Ekim'de başlayacak.

Diyanet KPSS 50 Puan İle 3 Bin 500 İmam Hatip Alımı Yapıyor! Başvurular ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı için ilan yayımladı. Farklı eğitim seviyelerinde 3500 kişilik kadro ile alım yapılacak. Bu kapsamda Alımlar Taşra Teşkilatına yapılacak. Söz konusu alımlar için 2018 yılı KPSS puanı kullanılacak olup adaylara sözlü sınav yapılacaktır. Sözlü sınava kadro sayısının 3 katı kadar aday katılabilecek. Peki 3500 İmam Hatip alımı başvuru şartları nedir?

MEZUNİYETE GÖRE KADRO DAĞILIMI:

Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra teşkilatında görevlendirmek üzere 3500 kişilik kadro ile İmam Hatip alımı yapacak. Alımlar farklı alanlarda yapılacak. İşte mezuniyete göre dağılım;

 • İlahiyat Fakültesi - 1500
 • Diğer Lisans + İlahiyat Ön Lisans + İHL + Hafız - 5
 • Diğer Lisans + İlahiyat Ön Lisans + İHL / Lise - 30
 • Diğer Lisans + İHL + Hafız - 5
 • Diğer Lisans + İHL - 100
 • İlahiyat Ön Lisans + İHL + Hafız - 100
 • İlahiyat Ön Lisans + İHL - 400
 • İlahiyat Ön Lisans - 50
 • Diğer Ön Lisans + İHL - 100
 • İHL + Hafız - 1000
 • İHL - 210

Bu kapsamda toplamda 3500 İmam Hatip alımı yapılacak. Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu olan adaylar arasından alım yapılacak olup adayların KPSS 122, KPSS 123 ve KPSS 124 puan türünden puan ile yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı adaylardan genel olarak, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikleri arayacak. Özel olarak ise KPSS, Hafız olmak gibi şartlar aranacak.

Genel Nitelikler?

Adaylar genel olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak şartları aranacak.

Özel Şartlar?

Adayların özel olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan ortak nitelik şartını taşımak, Başvuru yapacağı unvanda görev yapmaya mani bir engeli bulunmamak, . Hafız olmak (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için) ve Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan ortak nitelik şartını taşımak şartı aranır.

Ayrıca adayların yukarıda da belirttiğimiz gibi KPSS P122, P123 ve P124 puan türlerinden en az 50 puan almış olmak şartları aranacak.

BAŞVURULAR EKİM'DE BAŞLIYOR!

Diyanete İmam Hatip alımı başvuruları 06 Ekim 2020 tarihi itibari ile başlayacak olup en geç 20 Ekim 2020 tarihine kadar başvuru yapılmış olması gerekmektedir. Adaylar başvurularını sadece bizzat kendileri tarafından “sinav.diyanet.gov.tr” internet adresi üzerinden yapılacaktır.

YORUM EKLE