Dışişleri Bakanlığı 30 Kamu Personeli Alımı Başvuru Sayfası Açıldı

Dışişleri Bakanlığı 30 memur alımı için başvuru süreci bugün başladı. Kimler başvuru yapabilir? Nasıl başvuru yapılacak? İşte ilanın detayları haberimizde.,

Dışişleri Bakanlığı 30 Kamu Personeli Alımı Başvuru Sayfası Açıldı

Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayımladığı ilana göre memur alımı yapacağını belirtti. 25 kasım 2019 tarihinde yayımlanmış olan ilana göre Dışişleri Bakanlığı düşük KPSS Puanı ile kamuya 30 Mütercim alımı yapacak. Bugün ( 05 Aralık 2019 ) başlayan başvurular İnternet ortamında alınacak. Peki kimler başvuru yapabilecek? Başvuru ekranı nasıl? Gibi detayları sizlerle haberimizin devamında paylaşıyor olacağız.

HANGİ DİLLERDE ALIM YAPILACAK?

Dışişleri Bakanlığı yapacağı Mütercim Giriş sınavı ile kamuya 30 memur alacak. Bu kapsamda alımlar, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Çince, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Yunanca dillerinde yapılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
  • Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olmak
  • Yukarıda sıralanan yabancı dil grupları itibarıyla, 2017, 2018 veya 2019 yılları içerisinde Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) ve 2017, 2018 veya 2019 yılları içerisinde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS/e-YDS) aşağıda kayıtlı taban puanları aşmış olmak.
  • Sınavın yapılacağı yabancı diller, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, asgari KPSS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI! NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Sınav başvuruları, 5 Aralık 2019 Perşembe günü başlayacak ve 15 Aralık 2019 Pazar günü saat 18.00’de sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr/ adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

BAŞVURU SIRASINDA İSTENEN BELGELER:

  1. T.C. kimlik numarası,
  2. KPSS sonuç belgesi,
  3. YDS/e-YDS veya puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından alınan sonuç belgesi,
  4. Diploma (Yabancı üniversitelerden alınmış olması halinde, YÖK onaylı denklik belgesinin de iletilmesi gerekmektedir),
  5. Mevcut görünümü yansıtan vesikalık fotoğraf (erkekler için sakalsız ve kravatlı).

Yazılı sınavın her bir bölümünden geçer not alacak adaylar, aşağıdaki esaslara göre yazılı sınavda ilave puan elde edebileceklerdir:

- Yazılı sınava gireceği yabancı dil haricinde, adayın herhangi bir diğer dilde 2017, 2018 veya 2019 yıllarında almış olduğu YDS/e-YDS puanının veya ÖSYM tarafından puan eşdeğerliği saptanmış herhangi bir uluslararası dil sınavı puanının YDS karşılığının 80’in üzerinde kalan kısmı, yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

- Üçüncü bir yabancı dili daha bilen adayın, bu dilde 2017, 2018 veya 2019 yıllarında almış olduğu YDS/e-YDS puanının veya ÖSYM tarafından puan eşdeğerliği saptanmış herhangi bir uluslararası dil sınavı puanının YDS karşılığının 80’in üzerinde kalan kısmının yarısı da yazılı sınavda aritmetik ortalaması alınacak puan toplamına eklenecektir.

YDS/e-YDS puanı veya uluslararası dil sınavlarından alınmış ÖSYM tarafından saptanmış eşdeğer puanı olan adayların anılan sınavlara ilişkin sonuç belgelerini de diğer başvuru evrakıyla birlikte iletmeleri gerekmektedir

BAŞVURU EKRANI

İlanın detayları ve ilanın Tam Metni Burada

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 11:54
YORUM EKLE