Adalet Bakanlığı ve CTE 2021 Yılı İKM, Katip, Mübaşir Alımı Şartları Nedir? İlan Geliyor

Adalet Bakanlığı ve CTE memur alımı başvuruları başlıyor. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılı 13 bin 202 kamu perosneli alacak. İlan Geliyor. İşte şartlar.

Adalet Bakanlığı ve CTE 2021 Yılı İKM, Katip, Mübaşir Alımı Şartları Nedir? İlan Geliyor

Adalet Bakanlığı ve CTE bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2021 yılı Kamu Personeli Alımı İlanı geliyor. Bakanlık merkez ve Taşra teşkilatındaki bulunan birimlerinde görevlendirmek üzere farklı kadrolarda Memur Alımı ve Personel alımı yapılacak. Adaylar Adalet Bakanlığının Kamu personeli alımı ilanını uzun süredir bekliyordu. Az önce yapılan açıklamaya göre müjde verildi ve ilanın yayımlanacağı duyuruldu.

2021 YILI 13 BİN 202 KAMU PERSONELİ ALIMI YAPILACAK!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül az önce yaptığı açıklamada alımların başlayacağına değindi. Söz konusu açıklamaya göre Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 2021 yılı için 13 bin 202 kamu Personeli alımı yapılacğaını bildirdi. Söz konusu açıklama şöyledir:

 "Sevgili genç arkadaşlarım, personel alım ilanımız yayımlanıyor. İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13.202 yeni personel alıyoruz. Adalet teşkilatımızı sizlerle güçlendireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun."

RESMİ AÇIKLAMANIN TAMAMI BURADA

HANGİ KADROLARDA ALIM YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı 2021 yılı kamu perosneli alımları farklı kadrolarda yapılacak. Adaylar en çok Mübaşir Alımı, Zabıta Katibi Alımı ve İnfaz ve Koruma Memuru alımı kadrolarını beklemektedirler. Ayrıca  Merkez te Taşra teşkilatına farklı kadrolarda alım yapılacak.

KADRO VE İLANLARI TAKİP İÇİN BURAYA TIKLA

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NE OLACAK?

Adalet Bakanlığı adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikleri arayacak. Bu kapsamda" Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bi suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" şartları aranacak.

EN AZ LİSE MEZUNU ALIM YAPILACAK!

Bakanlık tarafından alım yapılacak kadrolara göre en az lise mezunu memur alımı yapılacak. Bu doğrultuda adayların ilgili alanlarda, Lise, Ön Lisans veya Lisans mezunu olmaları gereklidir.

KPSS TABAN PUANI KAÇ OLUR?

Geçmiş dönemlere baktığımızda Adalet Bakanlığı ile ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü memur personel alımları için adaylardan en az 70 KPSS Taban puanı şartı yer almaktaydı. 2021 yılı için'de Taban puanın 70 olması beklenmektedir. Bu kapsamda adayların 2020 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için KPSSP94, Ön Lisabs için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSp3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları Gereklidir.

İNFAZ VE KORUMA MEMURU BAŞVURU ŞARTLARI:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmamak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
 • Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,
 • Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak,
 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak.
 • İnfaz ve Koruma Memuru alımı için adaylar ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme sınavından Lise için KPSSP94, Ön Lisans mezunu için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları gerekmektedir.
 • Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak ve Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)
 • Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

MÜBAŞİR ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
 • Merkezi sınavın yapıldığı tarih itibari ile Ocak ayının ilk günü ile 35 yaşından büyük olmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Arşiv araştırması olmamak,
 • En az lise mezunu veya dengi okul mezunu olmak şartı aranacak.

ZABIT KATİBİ ÖZEL BAŞVURU ŞARTLARI:

 • Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibari ile Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum veya kurulularında düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak.
 • 2020 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak,
 • Uygulama sınavında en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasında, sınav sırasında her bir gruğ için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirtilen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada en az doksan kelime yazmak.

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANIR?

Bakan Abdülhamid Gül tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılı için 13 bin 2020 Kamu Personeli alınacak. Bu bağlamdailanın Şubat ayı sonu veya Mart ayının ilk haftası yayımlanarak başvuru sürecinin başlaması beklenmektedir.

İlan yayımlandığında veya başvuru süreci başladığında anın haberdar olmak için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulama tamamen ücretsiz ve sizin kolay kullanımını için hazırlanmıştır. Her gelişmeden anında haberdar olmak için,

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 01:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fehmican
Fehmican - 2 yıl Önce

Yine hüsran yaş şartı ikm de 35 olsun diğerleri gibi neden 30! Mübaşir kontenjanı hayal kırıklığı...Zabıt katibi herkes klavye yazamıyor maalesef