KPSS Şartsız PTT 5 Bin Personel Alımında Kadroya Göre Şartlar ve İlan Tarihi

PTT KPSS şartı olmaksızın çeşitli kadrolarda 5 bin personel alımı yapacağını duyurdu.Başvuru koşulları ve kadro detaylarının ayrıntıları haberimizde yer almaktadır.

KPSS Şartsız PTT 5 Bin Personel Alımında Kadroya Göre Şartlar ve İlan Tarihi

2019 yılı içerisinde alım yapacağını açıklayan PTT yapacağı bu alımlarda hem KPSS şartı ile hem de KPSS şartı olmadan alım gerçekleştireceğini duyurmuştu. KPSS şartı olmadan gerçekleştireceği 5 bin personel alımında adaylar merakla ilanın açıklanacağı tarihi beklemeye başlamıştı. Bu kapsamdakurum tarafından yapılan açıklamada ilanın tarihine ilişkin detaylar verildi. İşte binlerce adayın merakla beklediği PTT 5 bin alımına yönelik detaylar.

PTT 5 Bin Alımında Kadro Dağılımı

PTT’nin 2019 yılı içerisinde KPSS şartı aramadan yapacağı alımlarda adaylar farklı kadrolarda istihdam edilecek olup bu kadrolar şu şekilde açıklanmıştır.

  • Tekniker
  • Mühendis
  • PTT Uzman Yardımcısı
  • Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık, Bankacılık)
  • PTT Uzman Yardımcısı (Endüstri Mühendisi, Mütercim-Tercümanlık)
  • Gişe ve Büro Görevlisi (Firma elemanı)
  • Avukat
  • Postacı
  • Mimar
  • PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk)

Kadrolara Göre Başvuru Şartları Neler?

İlgili ilana başvuru yapmak isteyen adayların sağlaması gereken birtakım şartlar olmakla birlikte bu şartlar arasında Türk vatandaşı olmak, 35 yaşını aşmammış olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, adli sicil kaydı temiz çıkmak, erkek adaylar için askerlik ile ilişkisi bulunmamak şartları aranmaktadır.

Kurumun kadrolara göre özel şartları arasında ise şunlar yer almaktadır.

Postacı olarak istihdam edilecek olan adaylarda kurum tarafından açıklanacak kılavuzda ilgili meslek yüksek okullarından mezun olmak, en az B sınıfı ile A2 sürücü belgesine sahip olmak, erkeklerde en az 1.68 cm kadınlarda ise en az 1.60 cm boyda olmak ve vücut kitle endeksi değerlerini sağlamak şartları aranmaktadır.

Gişe ve büro görevlisi kadrosu için açıklanacak kılavuzda belirtilen 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak şartı aranırken istenilen bölüm şartı kadroya göre değişiklik göstermektedir.

Tekniker pozisyonuna başvurmak için ise kılavuzda açıklanacak olan ilgili iki yıl eğitim vere yüksekokullardan mezun olmak,

PTT uzman yardımcısı kadrosu için kılavuzda yer alan fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak, ÖSYM tarafından yapılan YDS ya da YÖKDİL sınavından en az 70 puan almak,

Mimar pozisyonuna başvurmak için ise fakültelerin kılavuzda açıklanacak olan bölümleri ile İç Mimari, İç Mimarlık, İç Mimari ve Çevre Tasarımı ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinden mezun olmak,

Mühendis pozisyonu için ise fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ve YDS ya da YÖKDİL sınavlarından en az 60 puan almış olmak,

Avukat pozisyonu için ise hukuk fakültesi mezunu olmak, avukatlık lisansı almış olmak, YDS ya da YÖKDİL sınavlarından en az 60 puan almış olmak şartları adaylar tarafından istenmektedir.

İlan Ne Zaman Açıklanacak?

İlgili alıma ilişkin birçok adayın meraklı bekleyişi sürerken geçtiğimiz günlerde Birlik Haber Sen ile PTT arasında yapılan görüşmede ilan tarihi hakkında da ir açıklama yapıldı. Buna göre açıklamada “PTT Anonim Şirketi bünyesindeki işyerlerinde yaşanılan sıkıntı ve sorunların çok önemli kısmının personel eksikliği ve yetersizliğinden kaynaklandığı anlaşıldığı” ifadelerine yer verilirken alımın ekim, kasım ve aralık aylarında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019, 10:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
deNiz
deNiz - 1 yıl Önce

lise mezunuyum ptt çalışabilir miyim

Ahmet bey
Ahmet bey - 1 yıl Önce

Sabah kalk gel başla 7.30 da kapıda hazır ol.ya kardeşim adam iki üniversite bitirmiş boşta geziyor