En Az Lise Mezunu 1099 İcra Katibi Alımı Başvurular ve Değerlendirme

Adalet bakanlığı tarafından en az lise mezunu adaylar arasından 1099 icra katibi alımı yapılacak. Başvuru detayları ve değerlendirmeler nedir?

En Az Lise Mezunu 1099 İcra Katibi Alımı Başvurular ve Değerlendirme

Adalet bakanlığı icra katibi alımlarında son güne geldik. Henüz başvuru yapmamış olan adaylar için son şans. İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu haberimizde İcra katibi alımları, değerlendirmeler ve sonuçlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Adalet bakanlığı 2019 yılı için 1099 kişilik kadro ile İcra katibi alacağını ilan etti ve başvuruları 01 Temmuz 2019 tarihinde başlamıştı. Alımlar en az lise mezunu olan adayları kapsayacak. Bu bağlamda Adalet bakanlığı yapacağı sınavlar ve değerlendirmeler sonucunda İcra dairesi Başkanlığına sözleşmeli olarak alım yapacak. Başuvu şartlarını taşıyan adaylar değerlendirmelerden başarılı bir şekilde geçtiklerinde, Sözleşmeli İcra katipliği sınavına katılabilecekler.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

İcra katipliği alımı için adaylardan aşağıdaki nitelikler aranıyor.

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Merkezi sınavın (KPSS-2018) yapıldığı 2018 yılının Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01/01/1983 ve sonrası doğumlu olanlar),
  • Merkezi sınavda (KPSS-2018’da lisans mezunları için KPSSP-3, önlisans mezunları için KPSSP-93, ortaöğretim mezunları için KPSSP-94 puan türünden) en az 70 puan almış olmak,
  • Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
  • Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
  • Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
  • En az lise veya dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,
  • Uygulama sınavında ve sözlü sınavda başarılı olmak

BAŞVURULAR 16 TEMMUZ 2019 SON GÜN!

Adaylar başvurularına 01 Temmuz 2019 tarihi itibari ile başlamış olup en geç 16 Temmuz 2019 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Bu kapsamda adaylar başvurularını bulundukları il de şahsen yaptılar.

DEĞERLENDİRME:

Adaylardan, merkezi sınavda aldıkları puana göre en yüksek puandan başlanarak her bir sınavı yapacak adalet komisyonu için ilan edilen pozisyon toplamının 20 katı kadarı, uygulama sınavına girmeye hak kazanacaktır. Buna göre yapılan sıralamada, son sıradakilerle aynı puana sahip olanlar da uygulama sınavına girebilecektir.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Uygulama sınavına girmeye hak kazananların listesi 30 Temmuz 2019 Salı günü sınavı yapacak adalet komisyonlarının bulunduğu adliyelerin internet sitelerinde ilan edilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mamo
mamo - 2 yıl Önce

mülakata dikkat edin. sakin olun. sorulara kesinlikle doğru cevap vermek için kasmayın.