Adalet Bakanlığı 3071 Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları 2019

Adalet Bakanlığı 2019 yılı için Zabıta katibi alımı ilanını yayımladı ve başvuru süreci başladı. Peki adaylardan aranan genel ve özel şartlar nedir?

Adalet Bakanlığı 3071 Zabıta Katibi Alımı Başvuru Şartları 2019

Adalet Bakanlığ Haziran ayında yayımladığı duyuruda 2019 yılı için Zabıt Katibi alımı yapacağını ilan etmişti. Başvurularına Temmuz ayı itibari ile başlayan adaylar için süreç hala devam ediyor. Adalet Bakanlığı yayımladığı ilanda Personel Genel Müdürlüğündeki eksikliği karşılamak amacı ile Adli ve İdari yargıda görevlendirmek üzere 3071 kişilik boşluk ile sözleşmeli olarak Zabıt Katibi alımı gerçekleştirecek. Peki adaylardan aranan genel ve özel nitelikler nedir?

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Adalet Bakanlığı Zatın katibi için öncelikle belirtilen genel ve özel nitelikleri yerine getiriyor olmaları gereklidir. genel olarak adaylardan, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,  Sağlık açısından görevini yerine getirmesine engel olabilecel herhangi bir sağlık sorunu olmamak, herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak, kamu haklarından mahrum bulunmamak, Arşiv araştırması bulunmamak, 18 yaşını tamamlamış ve Merkezi sınavın ( KPSS 2018 ) yapıldığı yılın ocak ayı itibari ile 35 yaşından büyük olmamak şartları aranacak.

ADAYLARDAN ARANAN ÖZEL NİTELİKLER NEDİR?

Sözleşmeli Zabıta katipliği için adaylardan, aşağıdaki nitelikler aranacak.

  • Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak.
  • Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. 
  • ÖSYM tarafından 2018 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise mezunları için KPSSP94, Ön Lisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için KPSSP3p uan türünden en az 70 puan almış olmaları gerekmektedir.

BAŞVURULAR:

Adaylar Zabıt katipliği alımlarına 01 Temmuz 2019 tarihi itibari ile başladılar ve en geç 16 Temmuz 2019 tarihine kadar başvurularını bitirmeleri gereklidir. Bu bağlamda başvurular adayların bulundukları ildeki Adalet Komisyonlarına istenen belgeler ile birlikte şahsen yapılacaktır.

İlan hakkında detaylı bilgiye ve kılavuza ulaşmak için Buraya Tıklayınız.

Ek-1 / A Sözleşmeli Zabıt Katibi Pozisyonu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER