Adalet Bakanı Açıkladı! 1300 Hakim ve Savcı Alınacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül 2019 sonuna kadar toplamda 1300 Hakim ve Savcı alımı yapılacağını duyurdu.Başvuru koşulları ve sınav detayları haberimizdedir.

Adalet Bakanı Açıkladı! 1300 Hakim ve Savcı Alınacak

Yılın son çeyreğine girerken kamu kurum ve kuruluşlarından personel alımı haberleri gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda daha önce de kamu personeli alımı yapan Adalet Bakanlığı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün 2019 sonuna kadar 1300 hakim ve savcı alacağını duyurması ile açıklandı. Birçok hakim ve savcı adayının merakla beklediği alımlara ilişkin açıklamanın detayları ise şu şekilde.

ÖSYM 29 Aralık’ta Duyurmuştu

Geçtiğimiz aralık ayında ÖSYM tarafından Hakim ve Savcı Adaylığı yazılı yarışmasına katılan adayların mülakat sınavı sonuçları açıklanmış kazanan adaylar belirlenmişti. Sonuçlardan sonra adaylar alımın ne zaman yapılacağına ilişkin beklemelerini sürdürürken konu ile ilgili önemli bir açıklama Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den geldi. Gül açıklamasında:

"Yargı reform paketi 5 yıllık süreci kapsıyor. Yargı reformu belgesi tüm milletimizin yargı reform belgesidir. Yargı hiçbir yapıya teslim edilemez. Bu belgeler daha iyisini bulmak adına revize edilmesi gereken belgelerdir. Eleştiriler de oldu, bizim için çok değerlidir. Bu belge güven veren ve erişilebilir adalet yaklaşımıyla hazırlandı. Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlamak için çalışmayı başlattık. Hukuk mesleğine giriş sınavı getiriyoruz. Bir meslek sınavına girilecek ondan sonra mesleğe kabul işlerinde süreç başlayacak. Nitelikli hukukçu yetişmesine katkı sağlayacak. Hakim ve savcı yardımcılığı konusunu önemsiyoruz. Hem teori hem pratiği artıracak. Hakim yardımcılığından sonra hakim olmak için sınava girecek. Tüm bu süreçlerden sonra hakim ve savcı cübbesini giyip mesleğini ifa edebilecek." İfadelerine yer verdi.

2019 Hakim ve Savcı Alımı Kasım’da Mı Yapılacak?

Adalet Bakanı tarafından verilen müjdeli haber sonrası adaylar ilanını ve duyuruların yayınlanacağı günü beklemeye başladı. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan hakim savcı alımına yönelik ilan ve resmi duyurunun ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Fakat 2019’un da sonuna yaklaşırken Adalet Bakanlığı hakim savcı alımı ile ilgili detayların da açıklanması gündemde yer alıyor.

Geçtiğimiz sene ise yine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan bir açıklamada "Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında hakim savcı almayı planlıyoruz. Daha çok mezun olduktan sonra arkadaşlarımızın bilgileri tazeyken hemen mesleğe girsinler diye her yıl Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adaylarımızı alacağız" şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Bu durumda alımların kasım ayında yapılmasına da muhtemel olarak bakılıyor.

2020’de Hakim ve Savcı Alımı Olacak Mı?

Geçtiğimiz yıl Adalet Bakanı tarafından yapılan açıklamada “Yeni alınan arkadaşlarımızda yüzde 50 civarında hanım arkadaşlarımız daha fazla. Bizim temel arzumuz Avrupa'da kişi başına düşen hakim savcı sayısına ulamak. Bundan sonra 5 yıllık hedefimizde çok fazla hakim ve savcı sayısı ile karşılaşacağız" ifadelerine yer verilmiş olup bu noktada hedeflenen personel sayısına ulaşan kadar bakanlık tarafından alım yapılması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET
AHMET - 2 yıl Önce

Şartlar ve ilan tarihi belli oldu mu acaba?