İŞKUR Kamuya Toplum Yararına Programı TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR Toplum Yararına Programı TYP personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nedir? Uygulama alanları nereler? İşte detaylar.

İŞKUR Kamuya Toplum Yararına Programı TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR TYP Başvuru İlanı ve Şartları Nelerdir?

İŞKUR üzerinden yayınlanan ilana göre iş bulmakta zorlanan kişiler için 9 aylık iş fırsatı sunuldu. TYP çalışanlarına asgari ücret ödenmesi hakkında açıklamalar var. Özellikle işsizliğin olduğu bu dönemde vatandaşlara sağlanan bu imkan büyük avantaj sağlıyor. Gelir desteği sağlamak ve iş gücünü desteklemek amacı ile İŞKUR tarafından düzenlenen iş ilanına başvuru oldukça talep gördü. Peki katılım şartı nedir?

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP ilanına işsiz olmak, öğrenci olmamak ve 18 yaşını tamamlamış olmak şartı vardır. Aynı zamanda malul veya emekli aylığı almıyor olmanız gerekmektedir. İlana başvuru yapan kişiler 3 farklı yöntem ile belirlenecektir. Liste yöntemi, noter ile kura yöntemi ve %80 noter, %20 ise liste yöntemi değerlendirilecektir. Başvuru yapacak kadın adaylardan 35 yaş üstü olması, engelli olması, hükümlü, terör ile mücadelede malul sayılmaması durumunda kişilerin başvuruları değerlendirilmeyecek.

UYGULAMA ALANLARI VE BAŞVURU LİNKİ;

TYP işçileri çevre temizliği, ağaçlandırma, erozyonu engelleme çalışmaları, restorasyon ve tarihi mirasın korunması, MEB' e bağlı okulların çevre düzenlemeleri, kamusal altyapının yenilenmesi, park düzenlemeleri, dere ve vadi ıslahı, MEB' e bağlı okullarda bakım, onarım ve temizlik işlerinin yapılması gibi çeşitli alanlarda çalışacak işçiler alınacaktır. TPY de haftalık çalışma saati 45' dir. Katılan kişilere asgari ücret verilecektir. https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresine giriş yaparak TYP için başvuru oluşturabilirsiniz.

YORUM EKLE