2020’de TYP İşçileri Kadroya Alınacak Mı?

Taşeronların kadroya alınması ile birlikte TYP işçilerininde kadro durumu merak konusudur. Çalışma Bakanlığından TYP işçilerine kadro ile ilgili yakında açıklama geleceği tahmin ediliyor.

2020’de TYP İşçileri Kadroya Alınacak Mı?

Ülkemizde TYP kapsamında her yıl binlerce işçi alımı olmakla birlikte özellikle en çok talep gören alım ilanlarından da biri kabul ediliyor. Özellikle devlet ve kamu kurumlarında sadece belirli bir süre istihdam edilen bu işçilerin ise en çok merak ettiği konuların başında kadroya geçiş olup olmadığı yer alıyor. Bu doğrultuda 2020 yılına ilişkin de TYP personelinin kadroya alınması ile ilgili bir çalışma olup olmadığı gündemde yer alıyor. İşte konuya dair detaylar ve diğer haberler.

En Fazla 9 Ay Görev Yapıyorlar

İŞKUR TYP kapsamında kamu ya da devlet kurumlarında istihdam edilen personel belirli bir süre için imzalanan sözleşmeler gereğince 6 ay ile en fazla 9 ay görevde kalabiliyor. Özellikle çalışmak durumunda olan bireyler için bu oldukça kısa bir süre sayılıyor. Bu noktada işçilerin en büyük taleplerinden biri de kadroya geçiş. Peki 2020’de işçilerin kadroya geçmesine ilişkin bir düzenleme yer alıyor mu?

2020’de Kadro Müjdesi Olur Mu?

TYP personeli genel itibari ile başta Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ve İl Özel İdarelerinde valiliklerde, belediye başkanlıkları olmak üzere farklı birçok kurumda çalışıyor. Bu kurumlarda ise çevre temizliği, güvenlik ve kamusal altyapı hizmetleri gerçekleştiren personelin işe alımı ise İŞKUR tarafında kura çekimi ile gerçekleşiyor.

TYP kapsamında istihdam edilen personelin en büyük sorunu ise sadece belirli bir süre işsiz kalmaları ve bu süreçte ise şartları sağlamadıklarından dolayı işsizlik maaşı alamamaları. Özellikle zor zamanlarda geçtiğimiz şu günlerde Çalışma ve Sosyal Bakanlığı tarafından ek süre, işsizlik maaşı desteği ya da kadro talebi bekleniyor. Her ne kadar Çalışma Bakanlığı tarafından konu ile ilgili bir açıklama yapılmamış olsa da önümüzdeki günlerde konunun gündeme gelmesi durumunda bir açıklama yapılması muhtemel.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali 50
Ali 50 - 3 yıl Önce

İNŞALLAH TYP YE KADRO GELİR

Fatma Genc
Fatma Genc - 3 yıl Önce

InşAllah bizide düşünürler. Her yıl ise nasıl gidecez diye düşünmeyelim artik. Sayın başkanım sayın bakanım luften bizide görün. Işe çok ihtiyacımız var ..

Asiye
Asiye - 3 yıl Önce

Typlilere kadro bakanım inşAllah kadro gelir

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

Yeni çıkacak torba yasasında meb' typ özel güvenlik' temizlik ısçilerde olsun

Dilek
Dilek - 3 yıl Önce

Okul güvenlik lerine kadro istiyoruz lütfen sesimizi duyun artık. Typliere kadro lütfen bakanım çok ihtiyacımız var işimiz sürekli olsun maaş askeri kalsın sorun değil sürekli iş

Mahmut 47
Mahmut 47 - 3 yıl Önce

Sayın başkanım hedefler herşey Türkiye için eyer hedef tutmak istyosaniz 2023 diyosaniz buyrun ozaman bize kadro şimdiden verin iktidarda olamk daima milletin istikllai olmak demektir saygilarimla

Yasin
Yasin - 3 yıl Önce

Okul güvenliklerine de kadro istiyoruz lütfen sesimizi duyun.Typ lilere kadro verin bakanım lütfen işe ihtiyacımız var.

Tuncer
Tuncer - 3 yıl Önce

Arkadaşlar yaz tatilinde okullarda eğitim verilecek typ işçiler ne olacak