Ülkemizde binlerce işsiz ve yoksul vatandaş bulunmakta olup özellikle bu küresel salgın sürecinde bu vatandaşlar oldukça zor durumda kalmış, yaşamlarını idame ettirmede zorluk yaşamaya başlamışlardır. Konu ile ilgili olarak ise en son gündemde yer alan teklifin kabul edilmesi durumunda bu vatandaşlara müjde gelebilir. TÜRMOB tarafından yapılan açıklamada geliri olmayan ve işini kaybeden vatandaşlara işsizlik fonundan bağımsız ve düzenli ödemeye bağlı bir vatandaşlık geliri önerilmiş bulunuyor.

TÜRMOB Vatandaşlık Geliri Önerdi

TÜRMOB tarafından yapılan açıklamada “Korona Salgınının Türkiye Ekonomisine Etkisi Değerlendirmeler ve Öneriler Raporu” yayınlandı. Salgının en iyimser tahminle 3 ile 6 ay içinde kontrol altına alınsa bile, ekonomilerde yaratacağı hasar ve bunun zincirleme etkilerinin devam edeceği belirtilen raporda, “Koronavirüs salgınının, ekonomilerin durgunluğa girmesine, küçülmesine, işsizliğin, yoksulluğun ve iflasların artmasına neden olacağı açıktır” ifadelerine yer verildi.

İşsizlik Ödeneği

İşini kaybeden bireyler devletin sağlamış olduğu işsizlik ödeneğinden yararlanabilmekte olup yararlanmak için ise kendi isteği dışında işsiz kalmak, hizmetin bitişinden önce 120 gün hizmet akdine tabi olmak, 3 yıl en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemek gibi birtakım şartları sağlaması gerekmekte olup adaylar bu ödenekten sadece belirli bir süre yararlanabilmektedir.

Harcamalar Arttı

Vatandaşlık gelirinin ödenmesini zorunlu kılan durumlar olduğunu belirten TÜRMOB genel başkanı, “Gelirsiz kalanlara mutlaka gereken nakit destek verilmelidir. Maaş, vergi, elektrik, su, doğalgaz, kira gibi ödemeleri için ilave destekler sağlanmalıdır. İşsiz kalanların, tam olmasa bile kriz süresince hayatlarını idame ettirebilecek bir ücret almaları sağlanmalıdır” açıklaması ile vatandaşlık geliri uygulamasının ne denli önemli odluğunu vurguladı.

Özellikle virüs salgını döneminde birçok vatandaşın zor durumda kaldığı bilinmekte olup yapılan bu çağrının cevap alıp alamayacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.