Devletten İstihdam Müjdesi! İŞKUR, En Az Okur Yazar 70 Bin Personel Alımı Yapacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan! Aralık ayında istihdam alanında çalışmalar yapılacağını ve istihdamın artırılacağını açıklamasının ardından çalışmalarla ilgili detaylar belli olmaya başladı. Eylül 2018’de 80 bin kişiyi Toplum Yararına Program kapsamında istihdamını sağlayan İŞKUR, 2019’da TYP kapsamında 70 bin kişilik istihdam sağlayacak.

Devletten İstihdam Müjdesi! İŞKUR, En Az Okur Yazar 70 Bin Personel Alımı Yapacak!

İŞKUR, Toplum Yararına Program kapsamında istihdam alanında önemli çalışmalar yerine getiriyor. Bu kapsamda Eylül 2018’de yaklaşık 800 bin kişilik istihdam sağlayan İŞKUR, TYP kapsamında 2019 yılında 70 bin personel için istihdam yolu açacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarda çalıştırmak üzere en az okur yazar seviyesinde başvuruların alındığı Toplum Yararına Program kapsamında alımlara devam eden İŞKUR, 2019 yılında da istihdam alanında önemli bir açığı kapatacak. İŞKUR, noter kurası ile binlerce geçici işçinin iş sahibi olmasını sağlayacak.

HANGİ KURUMLAR TYP KAPSAMINDA PERSONEL ALIMI YAPIYOR?

TYP kapsamında 2018 ve önceki yıllarda binlerce çalışan iş imkanı bulmuş ve geçici işçi olarak kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirildi. Noter kurası ve liste yöntemiyle yapılan alımlarda en az okur yazar seviyesinde başvuruların alındığı işlerde personeller 6 ay veya benzeri sürelerle sınav şartı olmadan yerleştirildi. Bu kapsamda geçici işçilerin çalışabildikleri kurumlar ise üniversiteler, okullar, kaymakamlıklar, il özel idareleri, il müftülüklerine bağlı kurumlar, gençlik hizmetleri spor il müdürlükleri ve belediyeler ile benzeri kurum ve kuruluşlar.

TYP kapsamında ise işçiler çevre temizliği başta olmak üzere park ve bahçe düzenlemesi, ağaçlandırma, restorasyon, altyapı işleri ve güvenlik hizmetleri alanlarında görev yapabilmektedir.

TYP ALIMLARINA NASIL BAŞVURULUR?

TYP ile geçici işçi olarak çalışmak isteyen işçiler başvurularını İŞKUR üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle adayların öncelikle İŞKUR’a kayıtlı olmaları gerekiyor. Öte yandan adayların açık öğretim haricinde öğrenci olmaması, 18 yaşını geçmiş olması, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmaması gerekiyor. En az okur yazar olmak koşuluyla her vatandaş TYP kapsamında gerekli diğer şartları yerine getirdiği takdirde TYP kapsamında işlerde çalışabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 20:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halime karakoc
Halime karakoc - 2 yıl Önce

Bu ilana nasil basvuru yapabiliriz bilgi nasil alabilirim

Ay1602
Ay1602 @Halime karakoc - 2 yıl Önce

Iskura gidip böyle bir ilan var başvurmak istiyorum derseniz onlar size yardımcı olur İşkur a kayıt yaptığınızda şifre de isteyin ilanları kendiniz takip edebilirsiniz

Ramazan akkus
Ramazan akkus @Halime karakoc - 2 yıl Önce

Bizzat işkura gitmen gerek

Salim
Salim @Halime karakoc - 2 yıl Önce

İşkura gideceksin oradan müracat edeceksin

Rıdvan kavçin
Rıdvan kavçin @Halime karakoc - 2 yıl Önce

Rıdvan kavçin nasıl başvuru yapqbiliriz

Taner Albayrak
Taner Albayrak @Halime karakoc - 2 yıl Önce

En yakın iskura gidin veya işkur govtrden yapın

Yilmaz kanal
Yilmaz kanal - 2 yıl Önce

Antakya hatay icin işçi alimi yokmu

Ersin subaşı
Ersin subaşı - 2 yıl Önce

Temizlikci

Fadile alkan
Fadile alkan - 2 yıl Önce

Ben Fadile alkan benim oğlum İsmail alkan tunç Mazgirt askeri yaptı izne geldi 16 satt içinde vefat etti şehit lik kapsamına alınması istiyorum