70 Bin KİT İşçisinin Kadroya Geçişinde "4 Aralık Kriteri" Mağduriyete Neden Olurmu?

Kamu kurumlarında taşeron işçilerin tamamına kadro verilecek. Yeni KİT işçilerine yapılacak düzenlemenin sonrasında 1 milyona yakın işçi bu düzenlemeden yararlanacak. Peki 4 Aralık kriteri KİT işçilerine de uygulanacak mı? KİT işçileri kadroya geçişte ne gibi talepleri var? İşte detaylar..

70 Bin KİT İşçisinin Kadroya Geçişinde "4 Aralık Kriteri" Mağduriyete Neden Olurmu?

2017 yılının son aylarında yapılan yasal düzenlemenin ardından Ocak ayında başlayan 90 günlük kadroya geçiş süreci tamamlandı. Kamu kurumlarında hizmet alım sözleşmesi ile görev yapan taşeron işçilerin tamamına kadro verildi. Çalışma Bakanlığının paylaştığı verilere göre  900 bin işçi kadroya geçiş düzenlemesinden yararlandı. Bunun yanı sıra KİT işçileri bu düzenlemeden ayrı tutuldu. KİT işçilerinin kadroya geçişi için gerekli yasal düzenlemeler için yeni bir çalışma daha yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayımlanan "Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve Bağlı Ortaklıklarının 2018 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar" düzenlemesi  ile Hazineye bağlı olan Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan yaklaşık 70 bin taşeron işçi daha kadroya geçişi yapılacak.

İlgili kararnamenin eki kararına eklenen 7. maddeden sonra eklenen "Madde 7/A" kamu iktisadi teşebbüslerinde ve bağlı ortaklarında hizmet alım sözleşmesi ile çalışmakta olanların, 4 Aralık 2017 tarihi itibari ile en az iki yıl kesintisiz olarak çalışmış ve çalışmaya devam eden yapılacak olan sınavda başarılı olmaları halinde işçi statüsünde istidamı sağlanacaklar denilmekte. 

4 ARALIK TARİHİNDE ÇALIŞAMAYANLARA KADRO VARMI?

Yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 4 aralık tarihi itibari ile çalışmak şartı bulunuyor. Bunun için 4 Aralıktan sonra işe başlayanlar için kadro alamayacaklar. İhale değişikliğinden dolayı 4 Aralık tarihinden sonra işe girdiğin belirten adaylar ve daha önceki düzenlemede kadro alamayan çalışanlar işin olsa sitesi üzerinden taleplerini iletmekteler.

Bazı Yorumlar

İŞİN OLSA / ÖZEL HABER

İçeriğin bir kısmının veya tamamının kopyalanıp kullanılması halinde yasal süreç başlatılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 08:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
mrtknrli308@gmail.com
[email protected] - 4 yıl Önce

Şeker fabrikalarına kadro verilmeyeceği yönünde duyumlar var. Çünkü kit degilmişiz? Kit degilsek bize neden kadro verilmedi kit isek yine neden kadro verilmedi. Devletin bu ayırımı niye kime, ? Bizim sesimizi duyuracak

Recep özdemir
Recep özdemir - 4 yıl Önce

Biz 28.04.2017 de tigemde ise ise başladik 06.12.2017 de işten çıktık 4 Aralık'ta işte çalışıyor duk arada 3 4 aylık boşluk var bu sene de 08.04.2018 de iş başı yaptik biz kadro ala bilir miyiz itiraz filan etsek ?

Sukru
Sukru - 4 yıl Önce

Tum calisanlar kadroya alinsin