Özel Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Özel Şahıs Şirketi Nasıl Açılır? Şahıs şirketleri genel olarak adi şirketler, kolektif şirketler veya komandit şirketler olarak karşımıza çıkmaktadır

Özel Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Özel Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Şahıs şirketleri genel olarak adi şirketler, kolektif şirketler veya komandit şirketler olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de her ne kadar önceki kanunumuzda da Türk Ticaret Kanunu’muzda da yer alsa da Kollektif Şirket ve Komandit şirket çok fazla kuruluyor diyemeyiz. Genel olarak şahıs şirketleri fert işletmesi olarak karşımıza çıkar. Adi şirket olarak karşımıza çıkar. Adi şirketler genelde çok çabuk kurulup, çok çabuk kapanabilme özelliğine sahiptir. Ancak faaliyet açısından sadece anonim şirket olarak kurulabilecek, bankalar, finans kuruluşları gibi işlevleri olmamakla beraber, diğer tüm ticari faaliyetleri diğer şirketler gibi yerine getirebilirler. Şahıs şirketlerinde kuruluş sürecinin pratik oluşu, kararların alınışında çok daha süratli oluşu gibi durumların olmasından dolayı bir çok kişi şahıs şirketini tercih etmektedir. şahıs şirketlerinde yeni bir hükmi şahıs, tüzel kişilik ortaya çıkmaz. Kendi öz varlığı ile kişinin sorumlu olduğu bir, yapı ortaya çıkmış olur.

Şahıs şirketi kuruluşu sermaye şirketlerinden farklı olarak Vergi dairesi süreci ile başlar. Sermaye şirketlerinde önce Ticaret siciline kayıt ile başlayan süreç, şahıs şirketlerinde yoktur. Şahıs şirketi açmak isteyen kişinin kimliği, ikametgahı, iş yerini açacağı yerdeki kira kontratı veya tapusu, imza beyannamesi ile vergi dairesine başvuruda bulunur. Vergi dairesi, ilgili evrakları inceleyerek aynı gün vergi levhası verebilmektedir. Eğer Mali Müşavir aracılığı ile açılmıyorsa yoklama memurunun gelmesi beklenmektedir. Yoklama memuru iş yerine veya ofise gelerek tutanağını tutar ve daha sonra açılışı yapmak üzere Vergi dairesine yazı yazar. Şahıs şirketlerinde kuruluş ve Vergi dairesi aşaması çok daha ucuz ve maliyetsizdir. Bu tür şirketler tek başına kurulabilirken, aynı belgeler hazırlanarak iki kişi üzerine de kurulabilir. Sonuç olarak vergi dairesi nezdinde kurulan şirket yeni bir hükmi şahıstır ve gerçek kişi şahsiyeti, bir ticari kişi olarak tanımlanır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE