Odyolog olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler (2019)

Son dönemlerin en sık tercih edilen bölümleri arasında yer alan Odyoloji bölümünden mezun olanlar Odyolog olarak görev yapabilmekte. Odyolog ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Odyolog olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler (2019)

İşitve ve denge sistemi üzerine akademik eğitim alan odyologlar hekimlerin yönlendirmesi sonrasında hastaların işitme ve denge problemleri üzerine çeşitli testler yaparak gerekli tedavi aracına erişimini mümkün kılan personellerdir.

Odyoloji bölümünden mezun olan odyologların en önemli görevleri uzman hekim tarafından yönlendirilen hastaların işitme ve denge problemleriyle ilgili testleri yapmak, işitme sağlığının korunmasını ve kaybının giderilmeye çalışılmasını sağlamak, dil ve konuşma bozukluklarının tedavi sürecine dahil olmak, işitme cihazları vb. üzerine testler yaparak hasta için en uygun olanının kararını verir.

İŞ DURUMU NASIL, MAAŞ NE KADAR?

Kamu ve özel sektörde iş bulabilen odyologlar kamu hastanelerinde çalışmaları halinde 3489 TL ile göreve başlamaktadır, en yüksek kamu grubu odyolog maaşı ise 4048 TL'dir. Döner sermaye ve çocuk yardımı bu ücrete dahil değildir. 

Özel sektör maaşları ise 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişmektedir, deneyime göre çok daha yüksek mktarlarda maaş alınabilir.,

Bunun yanı sıra çeşitli derneklerde çalışarak, özel hasta hizmetleri sunarak da gelir artırılabilir. 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 18:01
YORUM EKLE