İş Aramak

İş Aramak İşsiz kalmak, kimsenin istemeyeceği bir durumdur

İş Aramak

İşsiz kalmak, kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Herhangi bir öğretim düzeyinden mezun olunca iş arama gayretine düşen gençler, hali hazırda çalıştığı işten ayrılmak zorunda kalan kimseler, ilk "iş" olarak iş aramaya başlarlar. İş aramanın en bilinen yolu, sabah erken saatlerde evden çıkıp, her yeri dolaşarak iş aramaktır. Mahalledeki bakkala, kasaba, nalbura çırak olmakla başlayan gençler, iş hayatına atılmaktadırlar.

Hatta "Eti senin, kemiği benim" sözü de buradan türemiştir. Teknolojinin gelişmesiyle de iş olanakları artmış, hatta bu olanaklardan faydalanabilmek için de teknoloji kullanılır hale gelmiştir. "CV" adı verilen özgeçmiş dosyalarının hazırlanıp, iş ilanlarının bulunduğu internet siteleri aracılığı ile de başvurular yapılabilmektedir. Eleman arayan işverenler, söz konusu sitelere ilan bırakıp, arama kriterlerini belirlemektedirler. İş arayan kimse de bu kriterlere uygunsa hemen başvurusunu yapmaktadır.

Bunun kapsamda, mezun olunan okul, mesleki tecrübe, yaş, askerlik, evlilik durumu, ikametgah, etkili özelliklerdir. İnternetten başvuran kimse, işveren tarafından onaylanırsa, yüz yüze görüşmeye çağırılmaktadır. Kendiniz de size ait işyerinizi kurabilirsiniz. Örneğin bir market açabilirsiniz. Ya da veterinerlik mezunuysanız, size ait bir veterinerlik polikliniği açabilirsiniz. Bu, sizin sermaye koyabilme gücünüze ve iş potansiyelinize bağlı doğru orantılıdır. Veya hali hazırda baba mesleğine devam edebilirsiniz. Kısacası her türlü işi bulmak ya da kurmak sizin elinizdedir. Bilinçli bir vatandaş olup, her türlü sosyal haklarınızı, teknolojiyi ve zekanızı aynı anda kullanmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 22:13

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE