İş Bulmak İçin Değil, Aydınlanmak İçin Eğitim

Günümüzdeki gençlerin tek derdi iş bulmak oldu diyebiliriz. Artık üniversite tercihleri yapılmadan önce hangi meslekte kazanç var ne hangi mesleğin ataması daha çok olduğuna bakılmaktadır. Aslında yapılan bu davranış oldukça yanlıştır. Çünkü kişi para için ya da iş bulmak için değil aydınlanmak için okumalıdır.

***

Eğitim ile hem iş bulunur hemde kişi aydınlanır. İşte bu ikisini bir arada yapanlar hayatta oldukça başarılı olacaktır. Peki bunu nasıl yapabiliriz. Öncelikle şunu belirtelim. Aklınızdaki para kazanmak için okumak düşüncesini çıkartın. Çünkü bir sektörede bile büyümeniz için parayı silmeniz gerekmektedir. Aksi halde başarılı olamazsınız. Neden mi? Şöyle açıklayalım. Bir işe girdiniz ve hedefinizi aylık 2 Bin lira olarak koydunuz eğer bu hedefi gerçekleştiremezseniz hem üzülürsünüz hemde sektörden vazgeçersiniz işte asıl hata burda yapılıyor. Hedefi büyük koymak ve vazgeçmek en büyük hatalardan bir tanesidir.

***

Eğitim alan kişi eğitimini bitirdikten sonra devlet ya da özel sektörde illaki iş bulacaktır. Ancak kendisine şunu sormalıdır. Gerçekten mutlumuyum? Bir ömür boyu mutlu olduğunuz mesleği mi yapmak istersiniz? Yoksa parası için yapmak istemediğiniz bir mesleği mi? Eğer gerçekten mutlu olduğunuz meslek için okursanız aydınlanırsınız. Eğitim kişiyi aydınlatır. Çünkü üniversite hayatında farklı yüzler ve farklı düşünceye sahip kişiler görürsünüz. Burada hayatınız bir anda değişir. Farklı işlere atılırsınız, konferanslara gidersiniz ve sonucunda aydınlanmış bir birey olarak herşeye sağlıklı yorum yapabilir ve okuduğunuz bölüm halk tabiri ile dandik bile olsa kendi işinizde yükselir ve ülkenin sayılı zenginleri arasında yer alabilirsiniz.

***

Unutmayın, iş bulmak veya para kazanmak için değil, hedefleri kısa vadeli küçük tutarak aydınlanmak için okuyunuz.

Okan BAYKAN

YORUM EKLE