İhracat Alarmda

İhracat Alarmda

İhracat geliri düşerse doğal olarak cari açıkta da bir sıkıntı ortaya çıkacak. Bir yandan da ihracat geliri düşerken, ihracat miktarı artıyor. Son 3 ayda ihracat rakamlarındaki gerileme ekonomistleri endişelendiriyor. 2014 yılının aynı aylarında yani yılın ilk üç ayında ihracat rakamlarında yüzde 6,2 artış yaşanmışken bu yılın aynı aylarında yüzde 6,8 gerileme yaşandı. Yılın ilk üç ayında görülen en yüksek ihracat gerilemesi ise tekstil ürünlerinde oldu. Tekstil ihracatında Mart ayı sonu itibari ile yüzde 13,9 azalma yaşandı.

İran’a olan ihracatta da Mart ayında büyük bir düşüş yaşandı. Yarı yarıya bir düşüş olsa da yakın zamanda İran’ın nükleer silah konusunda Amerika ile anlaşması bu ülke ile ihracatımızın katlanarak artmasını sağlayacak. Mart ayında Suudi Arabistan’la yapılan ihracatımızda artış oldu. Aslında bu rakamlara bakarsak ihracat dengesi yeniden kuruluyor denilebilir.

Tek düşüş ihracatta yaşanmıyor. Gümrük Bakanlığı verilerine göre, ithalatımızda da azalma var. Bu durum da karamsarlığın körüklenmesine neden oluyor. Seçimlerin de yaklaşması ile ticarette karamsarlık alıp başını gidiyor. Bu kötüleşmeye ekonomi yazarlarının da bir yorumu var. Son yıllarda yapılmayan gıda yatırımı, iç fiyatlara petrol fiyatlarındaki gerilemenin yansıtılmaması, Ülkemizin bu konuda kendisine yetememesi ve de tarım ürünü ihraç edememesi ekonomi yazarlarına göre bu kötü gidişatın en önemli nedeni.

İhracat gelirinin dolarla aynı oranda gerilemesi de dikkatlerden kaçmıyor. Petrol ihraç eden ülkelerin gelirleri ve ithalatları da petrol fiyatlarının düşmesi ile azaldı. Piyasaya ABM tarafından para pompalansa da henüz Avrupa ülkelerinin mal ve hizmet talebini artırıcı etkiye ulaşmadı. Bizim ihracat gelirimiz de bu gelişmeler nedeni ile geçici olarak düştü.

Bu durumun seçimlerin ardından değişmesi bekleniyor. Yani seçimlerden sonra Avrupa ülkelerinin de talebi artacak. İhracatımızda Euro’nun düşmesinin de ciddi bir etkisi var. Ancak doların yükselişi durduğunda ihracatların da normale dönmesi bekleniyor.

 

YORUM EKLE