İç Talepte Canlanma

İç Talepte Canlanma 

Geçen yılın nisan ayında bütçe açığı 2.7 milyarken, bu yıl 1,4 milyar fazla verdi. Bütçe iyileşme oranı ise yüzde 150 oldu. 1,1 milyar olan faiz dışı denge de 7,4 milyar fazla verdi. Bu alandaki iyileşme ise yüzde 567 oldu. 

Bütçe gelirleri ve vergi gelirlerindeki yüksek artış bu iyileşmeyi sağlayan asıl etken oldu. Vegi gelirleri de Nisan ayında 6 milya fazla verdi ve 23,4 olarak arttı. İthalde alınan KDV ise bu kalemde en çok artan oldu. Bu kalem yüzde 40,6 artış ile 2,2 milyar lira fazla verdi. Bu artışta kurda meydana gelen artışın belli bir etkisi var. Dolayısıyla vergi rakamından nisanda ithalatta belli bir sıçrama yaşandığı sonucunu çıkarabiliriz.

 

2015 yılının ilk 4 ayında otomobil talebinin yüksek seyrettiğini ve bu rakamların büyük kısmının ithal olduğunu biliyoruz. Fakat ithalatta artışı sadece otomobille açıklamak mümkün değil. Bunun dışında sanayi üretiminde de bir artış olduğu aşikar. Seçim öncesinde hem üretimin hem de tüketimin ivme kazandığını buradan da anlamak mümkün. İlk çeyrek bu rakamlarda her ne kadar kötü olsa da ikinci çeyreğe iyi başladık demek yanlış olmaz. 

YORUM EKLE