Hepsinin Amacı Aynı

 

Hepsinin Amacı Aynı

Malum milletvekili listeleri YSK’ya teslim edildi ve yavaş yavaş bizlere de ulaşmaya başladı. Bu yıl listeler bizi bir hayli şaşırttı. Partilerde kesin aday olur dediğimiz isimler, listelerde yer almazken, çok sürpriz isimler de karşımıza çıktı. Hatta seçim listesine giremediği için hayatını sonlandıran Milletvekili aday adayları bile oldu.

Peki geçmiş yıllara baksak acaba o yıllarda da bunlar yaşanıyor muydu? Bir aday adayı, seçim listesine giremediği için kafasına silah dayayıp intihara kalkmış mıydı? Yada aday olamayacağını bile bile parti liderlerine yalakalık yapanlar var mıydı? Bu seçimde karşımıza çıkan en büyük sürpriz sanırım Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Çünkü İhsanoğlu, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Erdoğan’la mücadele etmişti. Fakat İhsanoğlu MHP’den seçime girdi ve milletvekili adayı oldu. Bu durum bize olduğu kadar CHP’ye de sürpriz oldu.

CHP, yıllardır hizmet aldığı eski Başkanı Deniz Baykal’ı Antalya’dan aday gösterdi… Ama Baykal 2. Sıra adayı olarak çıktı. Bu da bize siyasette Vefa var mı diye sorgulatmaya başladı. Bir yandan da bakılınca siyasette bir kişinin başarılı olması için başka birinin başarısız olması gerekiyor. Ama ne olursa olsun bu gidişle CHP iktidara karşı bir alternatif parti izlenimini ne yazık ki veremiyor.

Sanki CHP aday listesi oluşturulurken, hedef iktidar olmak değil de Kılıçdaroğlu’nu korumak gibi düşünülmüş. Bu kadro Ak parti’yle rekabetin yakınından bile geçemiyor. Yeni Türkiye sloganı ile yola çıkan bir Ak Parti ve karşısında olayı tamamen kişiselleştirip Yeni CHP diye yola çıkan bir ana muhalefet partisi var. Bu durumdan da tek zararlı çıkan CHP seçmeni olacağa benziyor. Çünkü yıllardır sandıktan galip çıkmanın hasretini çeken seçmen bu yıl da bu galibiyeti tadabileceğe benzemiyor.

YORUM EKLE