Sadece 2 günlük 12 Bin personel işten çıkartılacak!

Dünya genelinde etkisi altına alınan koronavirüsün ekonomik etkileri personel işten çıkartma olarak sonuçlanmaya devam ediyor. 11 Mart tarihinden itibaren Türkiye genelinde İş alanlarının iyice azalması ile 1 Haziran 15 Haziran ve 1 Temmuz normalleşme kapsamında dönüm noktası haline geldi.  İşkur’un Çalışma Bakanlığı İŞKUR'un personel alımları virüs döneminde 10 bine kadar düşerken 2 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 59 bin 500 işçi alımı, personel ve memur alımı gerçekleştirilecek.  Dünya genelindeki ülkelerden Işten çıkartma haberleri geliyor.

Özellikle perakende satış mağazalarından müşteri azlığı nedeniyle işlerin hiç de iyi gitmediği yönünde değerlendirmeler var. İngiltere'de danışmanlık şirketi alışveriş merkezleri havayolu şirketleri, ünlü gölmek markası uçak üreten firmalar dahi işten çıkartma açıklamaları yaptı.

HAVA YOLU ŞİRKETİ KABİN MEMURU İŞTEN ÇIKARTACAK!

Easy Jet İngiltere merkezli önemli havayolu firmaları'ndan bir tanesi konumunda bulunuyor. İngiliz hava yolunun 300 kabin görevlisi ve 727 plot işten çıkartacağı haberi verildi. Airbus Uçak üreticisi firmanın dünya genelinde 15000 kişiyi işten çıkartacağı bu kişileri 700'ün İngiltere'de olduğu açıklandı. Clydesdale Bank ve Yorkshire Bank 300 kişi işten çıkartacak. Londra'nın en lüks alışveriş merkezi olan Harrods 700 kişi işten çıkartılacak. Accenture Isimli Danışman şirketi 700 kişi, TM Lewin isimli gömlek markası olan firma 600 kişi Arcadia Top shop mağazası olan firma 500 kişi olmak üzere; 12 bin civarında personel çıkartılması ekonominin ne kadar küçüldüğünü de gözler önüne serdi.