Halk Parasını Konuta Harcıyor

Konutta faiz oranlarının da düşük olması birikimi olanların bu birikimlerini konut alarak değerlendirmesine neden oldu. Altın ve dolardaki fiyat artışı nedeniyle vatandaşlar dolar ve altınlarını bozdurdu. Yatırım olarak da Türk lirasıyla konut almaya başladı. Doğal olarak da bunun sonucunda konut satışlarında patlama yaşandı.

Türkiye genelinde Nisan ayında satılan konut sayısı 119 bin oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 83 bin olarak açıklanmıştı. Artış oranına bakılınca konut satışında yüzde 43 artış olduğu görüldü. Türkiye genelinde Ocak-Nisan 2015 döneminde satılan konut sayısı 341 bin oldu. Geçen yıl yine aynı dönemde 341 bin konut satılmıştı. Bu rakamlara bakılırsa konut satışının doların en yüksek olduğu dönemlerde yani Nisan ayında arttığını görmek mümkün. geçen yıl Nisan ayında satılan yeni konut sayısı 37 bin olmuştu. Bu yıl ise Nisan ayında satılan yeni konut sayısı 52 bin oldu. Geçen yıl Ocak-Nisan döneminde yeni konut sayısı 157 bin iken bu yıl Ocak-Nisan döneminde satışı yapılan yeni konut sayısı 182 bin oldu. Türkiye genelinde geçen yıl satılan 341 bin konutun 104 bini ipotekli olaak satılmış. 2015 yılında ise satılan 416 bin konutun 182 bini ipotekli olarak satılmış.

Asıl ilginç olansa Ocak 2015’ten itibaren satışların sürekli yükselişe geçmesi. Konut satışında ilk sırada olan ilse İstanbul. Hem yeni konut yapımı için imkanın olması hem de satış pazarının geniş olması İstanbul’u ilk sıraya çıkartıyor. Nisandan sonra konut talebini oluşturan şartlarda önemli değişiklik beklenmediğine göre konut piyasasındaki canlılık önümüzdeki aylarda da devam edecek demektir.

YORUM EKLE