Zeytinyağının Litre Fiyatı 20 Lirayı Aştı

Bütün uzmanların sağlıklı yaşam için önerdikleri zeytinyağının fiyatı rekora koşuyor. Bu yıl zeytinliklerde sorun çıkmasının ardından zeytinyağının litre fiyatı 20 Liranın üzerine çıktı. İşte ayrıntılar…

Zeytinyağının Litre Fiyatı 20 Lirayı Aştı

Zeytinyağının Litre Fiyatı 20 Lirayı Aştı

Tüketiciler artan zeytinyağı fiyatları nedeni ile üeticilere toplu sipariş verme yoluna gidiyor. Geçen yıl zeytinyağının litre fiyatı 7 liradan satılıyordu. Üreticiden alınan zeytinyağının bu yılki fiyatı ise artan iç talep ve dünya fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 13 lira seviyesine kadar yükseldi. Zeytinyağı üeticiden çıkıp market rafında yerini aldığında ise litresi 20 liraya kadar yükseliyor. 5 Litrelik zeytinyağının ortalama raf fiyatı ise 100 liranın üzerinde.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emre Uygun, bu yükselişin nedeni olarak fiyatların yükselmesini bekleyen üreticinin malını pazara indirmemesini gösterdi. Aynı zamanda bu sezon içerisinde gerileme beklemediklerini belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emre Uygun, iç tüketimin yüksek fiyatlar nedeni ile düştüğünü de sözlerine ekledi. Vatandaşların rafta zeytinyağı fiyatlarını görünce adeta kaçtığını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emre Uygun, tüketicilerin çoğunun da yüksek fiyatlar nedeni ile markasız ürünlere yöneldiğini de sözlerine ekledi. Bu yıl internetten zeytinyağı alışverişinin de hareketlendiğini belirten Uygun, bazı tüketicilerin ise bir araya gelerek fabrikalarla doğrudan temasa geçtiklerini ve toplu alım yaptıklarını söyledi. Ancak Uygun bunun fiyat açısından bir avantaj getirmesine rağmen tağşişli yani farklı yağlarla karıştırılmış zeytinyağı riskini de gündeme getirdiğini belirtti.

Bu yıl zeytinyağı fiyatlarının dünya ortalamasının üstüne çıktığını söyleyen Uygun, geçen yılın zeytinin yok yılı olmasına rağmen sezon ortasına kadar 15 bin tonluk ihracat yapıldığını ancak bu yılın aynı döneminde ihracatın 9 bin tonda kaldığını belirtti. Bu sezonun geçen yıldan çok daha kötü geçtiğini de sözlerine ekledi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE