YSK'nın Seçim Kararı Resmi Gazete'de

YSK'nın seçim kararı resmi gazete'de yayımlandı.YSK, 90 günlük seçim süresi kısaltma yetkisi bulunduğuna dair ilişkili kararı resmi gazetede yayımlandı.

YSK'nın Seçim Kararı Resmi Gazete'de

YSK'nın seçim kararı resmi gazete'de yayımlandı.YSK, 90 günlük seçim süresi kısaltma yetkisi bulunduğuna dair ilişkili kararı resmi gazetede yayımlandı.

 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kararda; şu ifadelere yer verildi:

 

"2839 sayılı Kanun'un 9. maddesinde; Yüksek Seçim Kurulu'nun, bu Kanun ile 298 ve 2820 sayılı Kanunların seçimlere ilişkin olarak tespit ettiği süreleri kısaltarak uygulayabilme yetkisinin bulunduğu öngörülmüş, diğer taraftan da Anayasa'nın 79. maddesi ile Yüksek Seçim Kurulu'na, 'Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içerisinde yönetimi...' yetkisi verilmiştir.

 

Hal böyle olunca seçim dönemi bitmeden önce seçimim yenilenmesine Cumhurbaşkanınca karar verilmesi halinde bu kararın verildiği günden sonra gelen doksanıncı günü takip eden ilk pazar günü oy verileceğine ilişkin 2839 sayılı kanunun 8. maddesinin son fıkrasındaki hükmü dahil olmak üzere 2839, 298 ve 2820 sayılı Kanunların seçimlere ilişkin öngörülen tarihleri ve süreleri Anayasa'nın 79, 298 sayılı Kanun'un Ek 4 ve 2839 sayılı Kanun'un 9. maddeleri uyarınca Yüksek Seçim Kurulu'nun kısaltma yetkisi olduğuna, kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasına, karar örneğinin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce kurulun www.ysk.gov.tr internet adresinde yayınlanmasına 18 Ağustos 2015 tarihinde oy birliğiyle karar verilmiştir."

Kaynak:Akşam

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE