YSK' nın İtiraz Takvimi Sona Erdi! Bundan Sonra Ne Olacak?

31 Mart 2019 yerel seçimlere yönelik Yüksek Seçim Kurulu' nun itiraz takvimi sona erdi. Peki bundan sonra ne olacak, süreç nasıl işleyecek? İşte merak edilenler...

YSK' nın İtiraz Takvimi Sona Erdi! Bundan Sonra Ne Olacak?

Yüksek Seçim Kurulu' nun itirazlar için karar süresi bugün saat 17.00 itibariyle sonlandı. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel yönetim seçimleri için siyasi partiler, ilçe seçim kurullarına itirazlarını gerçekleştirdi. Bu süreçte 2 Nisan 2019 tarihinde sona ermişti. Yapılan bu başvurular 2 gün içerisinde karara bağlanmış, kurullardan çıkan kararlara yönelik itirazlar ise 1 gün içinde karara bağlanmıştı. Yani takvim 5 Nisan 2019 olduğunda, 2 günlük bir itiraz sürecinin daha ardından 8-9-10 Nisan 2019 tarihleri arasında yeni itiraz süreci başladı. YSK tarafından şimdi 11-12-13 Nisan 2019 tarihlerini kapsayan 3 günlük karar zamanının sonuna gelinmiş bulunmakta. Toplamda il seçim kurulu kararlarına bakıldığında, 25 seçim bölgesinden gelen itirazların sonuçlandırıldığı görülüyor. 3 işçede seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. Kırıkkale Keskin' de, Artvin Yusufeli' nde, Denizli Honaz ilçesinde seçimler yeniden yapılacak. Seçim tekrarlama takvimi ise 2 Haziran 2019 olarak aktarılıyor.

TAKVİM SONA ERDİ ! BUNDAN SONRA NE OLACAK ?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç olan kişilerin mazbatasını almasına izin vermedi. 6 ilçede seçimi 2.sırada bitiren adayların mazbataları verilecek. YSK kararlarına itiraz yolu ise kapalı olarak aktarılıyor. Siyasi partilerce veya bağımsız adaylarca yalnızca olağanüstü itiraz hakkı kullanılabiliyor. Olağanüstü itirazlardaysa yalnızca somut delillerle kanıtlanabilecek bilgilerle kurula sunumun yapılması, seçimin sonucunu değiştirebilecek ölçüde delillerin sunulması isteniyor. İstanbul' daki durumun şuanda AK Parti' nin olağanüstü itiraz başvurularıyla hareketleneceği biliniyor. Hangi ilçelerde bu başvuruların yapılacağını ve gündeme yansıyacağını çok yakında göreceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 4 yıl Önce

Maliye Bakanlığı ne zaman alım yapacsk

Kala
Kala - 4 yıl Önce

Siz niye secim haberi falan yapiyorsununz kpss uygulamasi degil mi