YÖK Üniversiteli İşsizler İçin Çalışma Yapacak!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı üniversiteli işsizler için çeşitli çalışmalar yapacak. Peki detaylar nedir, nasıl çalışmalar yapılacak, üniversiteli işsizler için neler yapılacak.

YÖK Üniversiteli İşsizler İçin Çalışma Yapacak!

Türkiye'nin dört bir yanında bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinden her sene bir milyona yakın üniversite öğrencisi mezun olmaktadır. Her ne kadar üniversite mezunlarının bir bölümü kamu ve özel sektörde iş bulsa da büyük bir bölümü iş bulamadığı için yakınmaktadır.

Hükümetten bu konuda çalışmalar yapılması beklenirken milli istihdam seferberliği başlatıldı ve İŞKUR üzerinden anlık yüz binlerce iş ilanları yayımlanmaya başladı. Şimdi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı da herekete geçti ve üniversiteli işsizler için çalışma yapılacağı belirtildi. Peki neler yapılacak?

BERABER ÇALIŞMA YAPILACAK

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yayımlanan duyuru da yönetmelik yayımlayan iki kurul, diğer kurumlar, bakanlıklar ve iş dünyası ile beraber hareket edeceklerini ifade etti. Buna göre kurumların bir araya gelerek üniversiteli işsizlerin iş bulması için görüşmeler yapması beklenmektedir.

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARINA DÜZENLEME

Yine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile üniversitelerin kontenjanlarının da düzenleneceğine yönelik açıklama yapıldı. Buna göre bundan sonra kontenjanlar daha katılımcı ve rasyonel şekilde belirlenecek. Tabi kontenjanlar da azalma mı yapılacak yoksa daha farklı bölümlerin açılması için çalışmalar mı yürütülecek bu konu hakkında henüz bir bilgi yok.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe saglam
ayşe saglam - 5 yıl Önce

bir anne olarak küçük engeli olan gençlerimizde örnegin tek gözü görmeyen tek kulagı duymayan çocuklarımızada polis ve asker olma yolu açılsın bu vatan onlarında onu savunmak onlarında hakkı degilmi onlarında hayalleri var lütfen kurallar buna engel olmasın

Feridun
Feridun @ayşe saglam - 4 yıl Önce

Devlet sağlam adama iş vermiyor. Ama askere götürüyor ne adaletsizlik bu? Parası olan bedelli oluyor olmayandan vatanseverlik mi bekleyeceksiniz? Yeyin çok iyi yediniz. Tıksırıncaya kadar yeyin. Patlayıncaya kadar yeyin.