Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Belli Oldu!

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı yeni askerlik sistemi ile ilgili tarih verdi. Peki yeni askerlik sistemi nasıl ve ne zamandan itaberen olacak? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Belli Oldu!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Salı günü gerçekleştirilen grup toplantısında yaptığı konuşmada gereken hazırlıklar ve planlar yapıldıktan sonra Türkiyeyi bir daha bedelli kanununa ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacaklarının açıklamasını yaptı. Peki AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı açıklamasında neler söyledi? Hangi tarihi işaret etti?

İŞTE DETAYLAR

Naci Bostancı askerliğin bütün toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu, askerlikte yeni bir düzenlemeye giderken göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlar olduğunu, çalışmalar yapılırken de bütün hususların dikkate alındığını, vatandaşlar ile ordu arasındaki gönül köprüsünün korunması, terörle mücadele ve bu yöndeki ihtiyaçlar, Türkiye'nin nüfus artışı ve gelecek perspektifi TSK'nın kapasitesi ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir çalışma yürütüldüğünü, askerliğin ordu dışında ilgilendirdiği alanlarında bulunduğunu, yığılmaları önlemek için zaman zaman çıkarılan bedelli düzenlemelerinin tartışmalarının da olduğunu bütün bunların bu çalışma kapsamında değerlendirildiğini açıkladı. Askerliğe yeni gelecek sistem ile ilgili çalışmaların Ekim ayından sonra gündeme geleceğini, bu çalışma ile her vatandaşın ileriye doğru baktığında kendisi için öngörülebilen bir sistem oluşturmak amacında olduklarını açıkladı. Kulis iddialarında ise uzun ve kısa dönem askerliğin yerine tek tip 9 aylık askerlik geleceği ve 3 aylık eğitimden sonra isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olacağı, isteyenlerin ise aylık ücretler karşılığında askerliğe devam edeceği yönünde iddialar bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER