Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Bakan Hulusi Akar' dan Açıklama Geldi! Ne Zaman Çıkacak?

Yeni askerlik sistemi düzenlemesi hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklamalar gerçekleştirilerek, düzenlemenin ne zaman çıkacağı konusundaki sorulara da yanıt verildi...

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında Bakan Hulusi Akar' dan Açıklama Geldi! Ne Zaman Çıkacak?

Profesyonel orduya geçişin ilk adımları olarak ifade edilen, oldukça önemli bir düzenleme olan yeni askerlik sistemi düzenlemesi konusunda, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından bir açıklama gerçekleştirildi. Gündeme bedelli askerlik sürecinde yansıyan ve profesyonel ordunun lk ve büyük adımı olarak ifade edilen bu düzenlemenin detaylarına, haberlerimizde yer vermiştik.

Askerlik sistemi düzenlemesi neyi kapsıyor?

Bu düzenlemede, askerlik çağına gelmiş kişi, askerlik süresinin zorunlu 3 ayını yaptıktan sonra, kalan aylar için her ay asgari ücret tutarında para ödeyerek, askerliğini yapabiliyor. Eğer kişi zorunlu süre dışında orduda kalmak isterse, devlette maaş almaya başlıyor. İsterse doğrudan profesyonel ordu sisteminde, profesyonel bir asker olarak kalabiliyor. Bu düzenlemenin bazı önemli avantajları da bulunuyor. Örneğin bazı meslek gruplarından kişiler, mesleklerinin gerekliliklerine göre değişmekle beraber, yılın istedikleri bir döneminde askere gidebiliyorlar. Bu konuya yönelik Milli Savunma Bakanı tarafından bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamada " Burada benim söyleyeceğim bir tek husus var, bunlar olmuş bitmiş şeyler değil. Bunlar bazı ihtimaller. Bazı olasılıklardan bahsediliyor. Bunların hepsi değerlendiriliyor, ilgili kurumlarımız ve bakanlıklarımızla ayrıntılı bir şekilde çalışılıyor. Öngörülebilir bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bir taraftan ülkemizin ve emniyetimizin güvenliğini sağlayarak yükümlülük hizmetini yerine getirmek düşünülürken diğer taraftan da gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını da göz önüne alıyoruz. Bunların hepsini em optimal şekilde düzenleyecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bunların hepsi tekrar altını çiziyorum bir takım ihtimallerden, birtakım imkanlardan bahsediyoruz. Bazı hareket tarzlarından bahsediyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra cumhurbaşkanlığı katına sunulacak. Cumhurbaşkanımızın incelemesine, değerlendirmesine, onaylamalarına müteakip de işlem ilerlemeye devam edecek. Bu konuda çalışıyoruz. Gerçekten bütün boyutlarıyla konu çalışılmakta. İnşallah ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı sonucu yakın bir zamanda belirleyeceğiz ve bunu da halkımızla paylaşacağız " şeklinde aktarıldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE