Yargı Reformu Mecliste Kabul Edildi

Uzun süredir gündemi işgal eden Yargı Reformu Mecliste kabul edildi. Yeni Yargı sistemine göre bir çok değişiklik söz konusu oldu. Haberin detayları sitemizdedir.

Yargı Reformu Mecliste Kabul Edildi

Birçok mahkum ve mahkum yakınının merakla beklediği haberlerden biri de bu yaz başından itibaren düzenlemesi yapılan yargı reformunun kabul edilip edilmemesiydi. Bu noktada birçok vatandaşı sevindiren müjdeli haber, reformun dün meclis onayında geçmiş olması oldu. Yargı reformu kapsamında ayrıca avukatların haklarında da iyileştirmeye gidildi. Buna göre artık 15 yıl kıdemli olan ve baro levhasına kayıtlı olan avukatlara da hususi damgalı pasaport verilmesi gibi haklar sunuldu.

Düzenlemeler arasında ayrıca milli güvenliği tehdit eden herhangi bir yapının, grubun ya da bir oluşumun, terör örgütleri ile ilişkisi bulunanların pasaportlarının iptal edilmesi de yer alıyor. Avukatlık stajı ve noter stajlarında ise hukuk meslek sınavı yapılacak ve bu sınavda başarılı olma şartı aranacak. İdari yargı sınavı da düzenlenen konular arasında yer almakta olup idari ve iktisadi bilim mezunları da iki yılda bir yapılan sınava girebilecek.

Yargılama Usulleri Değişti

Yargı sistemine dahil edilen yargılama usullerinden biri de seri muhakeme usulü oldu. Buna göre soruşturma aşamasının sonunda kamu davasının açılması ertelenirse bu durumda seri muhakeme usulü ile yargılama yapılabilecek. Aynı zamanda yargı sistemine dahil edilen bir diğer usul ise basit yargılama usulü oldu. Buna göre ise asliye ceza mahkemesinde iddianamenin kabul edilmesinden sonra adli para cezasın ya da üst sınır iki yıl, az süreliolan hapis cezası gerektiren suçlarda basit yargılama usulü gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE