Yardımcı Doçent Kaldırıldı. 35 Bin 995 Kişi Doktor Öğretim Üyesi Oldu!

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülerek kabul edilen kanun teklifine göre Yardımcı doçent kadro yerine gerilecek olan kadro doktor öğretim üyesi ihdas edildi. İşte detaylar..

Yardımcı Doçent Kaldırıldı. 35 Bin 995 Kişi Doktor Öğretim Üyesi Oldu!

Türkiye Büyük Millet meclisinde görüşülen bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin değişiklik yapılmasını hakkındaki kanun teklifinde birici bölüm tamamlandı. İlk bölümde 8 madde kabul edilmesiyle, yardımcı doçent kadrosunun yerine getirilecek olan kadro belli oldu. TBMM genel kurulunda öğretim üyelerinde yardımcı doçentlik kadrosunun kaldırtmasıyla 36 bin civarında ulunan yardımcı doçent yeni kadro ihdas edilmesiyle doktor öğretim üyesi oldu.

DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ NEDİR?

Üniversiteler arası kurul önerisi üzerinde YÖK belli sanat dallarında yeterlik kazanan ve akademik unvan sahipleri ile doktora çalışmalarını başarılı ile tamamlayanlar, tıp ve diş ekimliğinde eczacılık gibi alanlarda uzmanlık unvanına sahip kişiler olarak tanımlanıyor. Bugün kabul edilen maddelerde yardımcı doçent kadrosu yerine getirilen doktor öğretim üyeleri hakkında Milli Eğitim bakanı İsmet YILMAZ değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yılmaz, yardımcı doçent kadrosunda bulunan kadro sayısının 35 bin 995 olarak açıkladı.Doçentlik kadrosuna ise belirlenen takvime  göre yılda iki kez atama yapılacak. Doçentlik başvurularında aranacak şartlarda belli oldu Ayrıca Doktor öğretim üyesi kadrolarında yapılacak olan atamalar ve ihtiyaç olunan kadrolar için YÖK duyuru ile ilan edecek. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 14:48
YORUM EKLE