Viyana Görüşmelerinden Esad Ve Suriye için 6 ayda geçiş hükümeti ve 18 ayda seçim çıktı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Suriye ve Esad'ın geleceğine ilişkin toplanan 17 ülkeden yine karar çıkmadı. Viyana'daki Suriye görüşmelerinden çıkan sonuçlara göre 6 ayda geçiş hükümeti ve 18 ayda seçim.

Viyana Görüşmelerinden Esad Ve Suriye için  6 ayda geçiş hükümeti ve 18 ayda seçim çıktı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da  Suriye ve Esad'ın geleceğine ilişkin toplanan 17 ülkeden yine karar çıkmadı. Viyana'daki Suriye görüşmelerinden çıkan sonuçlara göre  6 ayda geçiş hükümeti ve 18 ayda seçim.


Görüşmelerin ardından basına kısa bir açıklama yapan Steinmeier, "Toplantıya katılan ülkeler Suriye'de 18 ay içinde seçim yapılmasını istiyor" dedi.

Steinmeier, Suriyeli muhaliflerle acilen görüşmeye başlanması konusunda mutabık kalındığını da söyledi.

KERRY: REJİM İLE MUHALİFLER GÖRÜŞECEK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile birlikte görüşmelerin sonucuna ilişkin ortak açıklama yaptı. 

Konuşmasına Fransa'yı kana bulayan saldırılara değinerek başlayan ve Paris saldırılarının arkasında IŞİD olduğuna inandıklarını söyleyen Kerry de, Alman mevkidaşı Steinmeir gibi Suriye krizinin çözümüne ilişkin çok önemli açıklamarda bulundu

Kerry, "Barış görüşmelerinin tarafları, çözümü hızlandırmak için atılacak bir dizi adımda karar kıldı" dedi. 6 ay içerisinde geçiş hükümet kurulacağını ve 18 ay içerisinde seçim yapılmasına karar verildiğini aktaran Kerry, Esad'ın geleceğine ilişkin bir anlaşmaya varılmadığını söyledi. 

Suriye rejimi ile muhalifler arasında görüşmelerin 1 Ocak'a kadar başlayacağını açıklayan Kerry, BM denetiminde öngörülen ateşkesin IŞİD, Nusra Cephesi ve diğer terör örgütleri için uygulanmayacağını aktardı.


ABD ve Rusya'nın öncülüğünde Suriye krizinin sona erdirilmesi için Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan görüşmelere 17 ülke, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Ligi temsilcileri de katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 01:12

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE