Uzaya Gidecek Türk Astronot Başvuru Şartları Öğrenildi!

Uzaya gönderilecek olan Türk astronotluğa başvuru yapma şartları açıklandı. Detayları nedir?

Uzaya Gidecek Türk Astronot Başvuru Şartları Öğrenildi!

9 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 11 yıllık milli uzay projelelerini ve hedeflerini kamuoyuna duyurdu. Buna göre en heyecan verici nokta uzaya Türk astronotun gönderileceği hususu oldu. Türkiye tarihinde ilk kez uzaya Türk astronot gönderecek. Peki Türk astronotluğa başvuru şartları nelerdir, kimler gidebilir? Merakla çok sayıda aday bu sorunun cevabını beklerken sonunda açıklandı. Peki detaylar nedir? Nasıl başvuru yapılacak?

Türk Astronot Başvuru Şartları

Uzaya gidecek Türk astronotların gönüllü olması gerekiyor. Gönüllü olarak başvuru yapacak olan adaylar arasından seçimler yapılacak olup başvuru yaparken adayların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Peki bu şartlar nelerdir?

Keskin görüşe sahip, bilim mühendislik teknoloji ve matematik alanlarda üst düzey bilgiye sahip, antropometrik gereksinimleri sağlayabiliyor olmak (uzay yürüyüşü yapabilmek, uzay kıyafeti giyebilmek), alkol ve sigara kullanmıyor olmak, kronik hasta olmamak, düzenli ilaç kullanıyor olmamak, psikolojik rahatsızlığa sahip olmamak, düzgün bir kemik yapısı ve eklemlere sahip olmak, zihinsel kişisel ve ruhsal yeteneklere sahip olmak şartları aranmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartlara uyum sağlayan adaylar astronot olabilmek için müracaatlarını yapacak. Bilim heyeti tarafından yapılan incelemeler sonucunda uzaya gönderilecek adayın seçilmesi, 2 yıllık zorlu bir eğitim sürecinin başlaması ve ardından ise uzaya Türk vatandaşının gönderilmesi beklenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 02:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Enes Doğan
Enes Doğan - 2 yıl Önce

Ben yaparim

Oğuz Altınbaş
Oğuz Altınbaş @Enes Doğan - 2 yıl Önce

Geri zekalı, mal.

Uçurcu
Uçurcu - 2 yıl Önce

Fezagir olmak için KPSS şartı da aranacak mı?

Ch1k0
Ch1k0 - 2 yıl Önce

Milli uzay bakanı beni bul!

Yusuf kıraç
Yusuf kıraç - 2 yıl Önce

Astronot olmak istiyorum

Fikret Arı
Fikret Arı - 1 yıl Önce

Benden en iyi astronot olunur