Üniversite Öğrencilerin Almış Oldukları KYK Burslarına Zam Geldi

Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklama ile birlikte 2019 KYK burs ve kredilere zam geleceğini açıkladı.

Üniversite Öğrencilerin Almış Oldukları KYK Burslarına Zam Geldi

Üniversite öğrencilerine yönelik yapılan açıklamalara göre üniversitelere yeni öğrencilerin yerlşetirilmesiyle birlikte de bu sene milyonlarca öğrencinin almış olduğu KYK ücretlerine zam geleceği açıklandı. Zam sebebinin ailesinden uzakta okuyan öğrencilerin daha rahat bir şekilde yaşamaları için yapıldığı açıklanarak öğrencilerin akıllarında maddi anlamda sorun olmaması için devlet tarafından maddi imkanlar sağlandığı açıklandı.

Erdoğan konuşmasının devamın da ülkesel anlamda eğitim alanında diğer ülkeler ile yarıştıklarını belirterek yüksek öğrenim sisteminin ülkemizde ileri derecede olduğu ve birçok ülkenin bizlerden örnek sistem alarak kendi ülkelerinde yanstımaya çalıştığını açıkladı. Almanya'da 3 milyon üniversite öğrencisi varken ülkemizde 8 milyon öğrencinin olduğunun altına çizdi.

LİSANS, YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA ÜCRETLERİNE ZAM

Üniversite bünylerinde okuyarak eğitim alan kişiler ailelerine daha az yük olmak için devlet tarafından KYK bursu ya da KYK kredisi denilen ücretler almaktadır. Bu ücretler kapsamında 2018-2019 zammı ile birlikte lisans öğrencileri 470 liradan 500 liraya yüksek lisans öğrencileri 940 liradan 1000 liraya doktora bursu ise 1410 liradan 1500 liraya çıkarıldığını üniversite öğrencilerine açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 11:05
YORUM EKLE