Tutuklanan Cafer Tekin İpek ile Akın İpek için 830 milyonluk dava

Tutuklanan Cafer Tekin İpek ile Akın İpek'in halka açık şirketlerden hortumladıkları 830 milyon TL için harekete geçti. Kayyum Kayyumdan 830 milyonluk davayı ne zaman açacak?

Tutuklanan Cafer Tekin İpek ile Akın İpek için  830 milyonluk dava
Tutuklanan Cafer Tekin İpek ile Akın İpek'in halka açık şirketlerden hortumladıkları 830 milyon TL için harekete geçti. Kayyum Kayyumdan 830 milyonluk davayı ne zaman açacak?

Koza-İpek Holding'e atanan kayyum heyeti, firari Akın İpek'in kardeşi Cafer Tekin İpek'in tutuklanmasına yol açan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporunun ardından harekete geçti. Kayyum heyeti 830 milyon TL usulsüzlüğü ortaya koyan raporlardan yola çıkarak, paranın tahsili için İpek ailesine dava açacağını bildirdi. Dava kapsamında, 830 milyonluk meblağın geri alınması, İpek ailesinin sermaye piyasasında gerçekleştirdikleri usülsüz işlemler nedeniyle zarara uğrayan küçük hissedarlara temettü olarak dağıtılması planlanıyor.

RAPORLAR SAVCIDAN İSTENDİ
Kayyum heyeti, SPK'nın savcılığa gönderdiği 4 raporu istedi. Raporlar, 170 milyon TL'lik usulsüz bağış, kanuna aykırı biçimde yönetim kurulu üyelerine 107 milyon TL fazladan para ödemesi, İK Akademi adlı şirket üzerinden usulsüz olarak 70 milyon doların (200 milyon TL) İpek Üniversitesi'ne ve zarar eden basın yayın şirketlerine 353 milyon TL'nin aktarılmasını içeriyor. Kayyumlar daha önce de yine halka açık şirketlerin hesaplarındaki paralarla alınan lüks otomobil koleksiyonunu ortaya çıkarmıştı.

OTOMOBİL PARASI DA HİSSEDARA
Aralarında firari Akın İpek'in şahsına özel Bentley marka otomobilin de bulunduğu 25 milyon değerindeki koleksiyon ihale yoluyla satılığa çıkarılmıştı. İhale kapsamında satılan otomobillerin paraları, yine küçük hissedarların hesaplarına yatırılarak zararları giderilmişti.

CAFER İPEK ÖNCEKİ GÜN TUTUKLANMIŞTI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans sağladığı gerekçesiyle Koza-İpek Holding şirketlerine yönelik yürütülen soruşturmada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hesaplar incelemeye alınmıştı. Yürütülen çalışmalar sonucunda holding bünyesindeki şirketlerde yapılan usulsüzlüklere ilişkin 4 ayrı rapor hazırlanarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Bu suçlamalar üzerine önceki gün İstanbul'da yakalanan Cafer Tekin İpek Ankara'ya getirildi. Savcılık sorgusunun ardından İpek, "FETÖ üyesi olmak" ve "SPK Kanunu'na muhalefet" suçlarından tutuklanmıştı.

YORUM EKLE