Türkmenler İçin BM'ye Gidiyoruz

Suriye'de Rusya'nın yapmış olduğu hava saldırılarında hedef haline gelen Türkmenler için Türkiye, Birlieşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne gitme kararı aldı.

Türkmenler İçin BM'ye Gidiyoruz

Suriye'de Rusya'nın yapmış olduğu hava saldırılarında hedef haline gelen Türkmenler için Türkiye, Birlieşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne gitme kararı aldı.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün düzenlediği güvenlik zirvesinin ardından,"DAEŞ’e (Irak Şam İslam Devleti) operasyon yapılıyor görüntüsü altında masum Suriyeli sivillere ve özellikle bu bölgede Türkmenlere dönük bir katliama yol açılmamalıdır [...] Biz buradaki kardeşlerimizin bulundukları yerde korunmaları için ve herhangi bir tehdit karşısında insani haklarının korunması için de gerekli tedbirleri diplomatik açından da her alanda da alırız" dedi.

Reuters  haber ajansına bilgi veren  Başbakanlık kaynakları ise  Ankara'nın konuyu Güvenlik Konseyi'nde tartışmak istediğini söyledi.

Geçen hafta  Rusya Suriye'deki hava operasyonlarına devam ederken, Türkiye'den "IŞİD değil, Türkmen Dağı'ndaki Türkmenler hedef alındı" açıklaması gelmiş ve ardından Rusya'nın Ankara Büyükelçisi  Dışişleri Bakanlığı'na çağırılmıştı.

Türkmenlere yönelik hava operasyonunun ardından Ankara ve  Washington hattında da konu görüşüldü ve olayla ilgili İngiltere de yazılan mektupla bilgilendirildi.

'1500 Türkmen geldi'

Hatay Valisi Ercan Topaca haftasonu yaptığı açıklamalarda Rusya'nın bombardımanı nedeniyle 1500 Türkmen'in evlerini terk ederek Türkiye'ye geldiğini açıklamıştı.

 Topaca gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Karşı taraf biraz hareketli, bir mücadele de var. Bizim muhtemel bir göçe karşı hazırlığımız var. Yani 'göç olursa ne kadar kişi gelir' diye bunu tespit etmeye çalışıyoruz" demişti

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 01:24

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE