Türk Tabipler Birliğinden Evde Pratik Maske Yapımı Tarifi!

E-devlet üzerinden ücretsiz maske alımı başvuruları başladı. Eczanelerde marketlerde maske satışı yasaklandı. Türk Tabipler Birliği evde pratik bez maske yapımı tarifini açıkladı.

Türk Tabipler Birliğinden Evde Pratik Maske Yapımı Tarifi!

 Kororonavirüs salgını ile mücadele kapsamında Ülkemizde ve Dünya genelinde etkin bir mücadele sürüyor. ABD, İtalya İspanya ülkelerinde Covıd-19'un ping notası olarak ifade edilen vaka oranlarındaki en üst rakamlar henüz görülmedi.

Sağlık Bakanlığı ve kurumlar Covıd-19'a karşı ilk vaka görülmeden ve bugüne kadar çok sağlık bir süreç işledi. Bu konuda önemli adımlar da atılmaya devam ediyor. Ücretsiz maske dağıtımı da bu adımlardan bir tanesi oldu. Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Tabipler Birliği tarafından evde pratik maske nasıl yapılır konularında pratik bilgiler bulmak mümkün.

MASKE NASIL TAKILIR?

Türki Tabipler Birliği vatandaşlara uyarılarından bir tanesi 95, FFP2 ve cerrahi maskelerin sağlık çalışanları için ayrılması gereken malzemeler odluğu ifade ediliyor. Vatandaşların bez yüz maskesi kullanmaları tercih ediliyor. Bez yüz maskeleri 2 yaşından küçük çocuklar soluk alma güçlüğü çekenlerde kullanabileceği ifade ediliyor. Yüze rahat bir biçimde oturması, maskenin bağları ve kulağa geçebilecek halkası olması, bir kaç kat bezden oluşması, soluk alıp vermeyi engellememesi, hasar vermeyi engellememesi, hasar görmeden makinede yıkanabilir olması ve kurutulabilmesi uyarıları bulunuyor.

EVDE PRATİK MASKE YAPIMI;

Maske yapımı için evde bulunması gereken malzemeler; dikiş makinesi, makas, iğne, 15 cm uzunluğunda iki bağ, lastik ip ya da saç bağı olabilir. İki parça kumaş bez boyutları 25 X 15  cm uzunluğunda olmalıdır.

YAPILACAK İŞ

RESİMLİ ANLATIM;

3. ADIM:

SON ADIM:

TİŞÖRTTEN MASKE YAPIMI; https://www.ttb.org.tr/kollar/COVID19/haber_goster.php?Guid=0e248ed2-78da-11ea-a12d-7aee3f6e69c5

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 02:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aykut Aydin
Aykut Aydin - 2 yıl Önce

Sinop boyabat tan bayburt çalışmaya geldim eşim hamile bigere cikamıyoz şeyir dışında geldiğim için 14 karantınadayiz sizden yardım bekliyorum 05466861557