Türk-İş Tarafından Açlık Sınırı Açıklandı!

Türk-iş tarafından yapılan araştırmalara göre Eylül ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.448 lira! Türk-İş tarafından yapılan çalışmada çalışanların geçim koşullarını bilmek ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak ihtiyaçlarındaki fiyat artışlarının aile bütçesini nasıl etkilediğini saptamak adına aylık açlık sınırını açıkladı. İşte detaylar..

Türk-İş Tarafından Açlık Sınırı Açıklandı!

Yapılan araştırmaya göre gıda fiyatlarıyla orantılı olan mutfak harcamalarındaki gerileme Eylül ayında da son hızıyla devam etti. Dört kişilik bir ailenin gerekli ihtiyacı kadar gıda alabilmeleri için açlık sınırı bazında miktar 2 bin 447 lira 72 kuruş olarak belirlendi. Gıda harcaması yanı sıra temel ihtiyaçlarımız kapsamında olan su, yakıt, ulaşım, giyim, sağlık gibi ihtiyaçlar için yapılacak minimum harcamaların miktarı 7 bin 973 lira 02 kuruş olarak belirlendi. Dört kişilik bir aile haricinde tek başına çalışan bir bekarın yaşama maliyeti aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olduğu hesaplar sonucu ortaya çıktı.

Mutfak Masrafında Artış Yaşandı!

Açlık sınırı dört kişilik aile bazında hesaplanmakta, dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması tutarı ilk sekiz aya nazaran 285 lira, temel ihtiyaçlar için yapılacak harcamalar toplamında 928 lira artış gözlemlendi. Son bir yıl itibari ile ek harcamalarda 385 lira, harcamalar toplamında 1248 lira artış olduğu gözlemlendi. Dört kişilik bir ailenin gıda ihtiyacını karşılamak için yapmış olduğu asgari harcama tutarı 1248 lira oldu. Önceki aya nazaran gıda sektöründe yüzde 2,68 oranında artış görüldü. 2020 yılının ilk dokuz ayında %13,18 oranında artış görüldü. Yıllık ortalama artış oranı %13,45 olarak hesaplandı.

YORUM EKLE