TÜİK Enflasyon Oranını Açıkladı! Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

TÜİK Güncel Enflasyon oranını belirledi. Aralık ayında gerçekleşecek asgari ücret zammında gözler. Haberin detayları için takipte kalınız.

TÜİK Enflasyon Oranını Açıkladı! Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) İnternet sitesinden ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,00, bir önceki yılın aralık ayına göre %10,59, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,55 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,81 artış gerçekleşti.

Yeni Enflasyon Oranına Göre Asgari Ücret Zammı

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı sonrasında asgari ücrete 2020 Ocak ayında yapılacak olan zam oranı da belli olmaya başladı. Buna göre asgari ücret 2 bin 20 TL iken enflasyon oranının yüzde 8,55 olması durumunda asgari ücretin 2020 yılında 2 bin 192 TL olması bekleniyor. Asgari ücret zammı yüzde 8 oranında olması durumunda asgari ücretin şuanda 2.020,90 TL olmasından dolayı asgari ücrete net 161 TL zam yapılacak bu da asgari ücreti 2 bin 181 TL yükselmesi muhtemel olacak. Beklenen enflasyon oranının artması durumunda bu tutarın da artış göstermesi bekleniyor.

Görüşmeler Aralık’ta Yapılacak

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı aralıkta gerçekleşecek olan 2020 yılı asgari ücret görüşmelerine kilitlendi. Bu doğrultuda asgari ücret belirleme komisyonu tarafından gerçekleştirilecek olan görüşmeler kapsamında vatandaşların bir yıllık zam oranı belli olacak. Asgari ücret belirleme komisyonu tarafından gerçekleştirilecek olan görüşmeler kapsamında vatandaşların bir yıllık zam oranının da belli olması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kral
Kral - 2 yıl Önce

Bu insanlar yeri zamanı geldiği zaman sandıkta bunları gömmesinide iyi bilir