Torba Yasadan Onlarca Yardım. Hemen Ödemeye Başlanacak!

Korona salgın nedeni ile Mecliste Torba yasaya eklemeler yapıldı. Yapılan eklemelerle birlikte bir çok kişiye yeni yardımlar yolda.Ödemelerin ise hemen başlayacak.

Torba Yasadan Onlarca Yardım. Hemen Ödemeye Başlanacak!

Korona virüs salgını sebebi ile birçok sektörde iş yaşamı tamamen durmuş ve vatandaşlar ekonomik olarak dara girmiş bulunuyor. Bu noktada devlet tarafından sağlanan yardım ve destekler ile sürecin en az zararla atlatılması istenmekte olup yardım ve destek kalemleri de buna göre arttırıldı ve kolaylaştı. Meclise gelen torba yasa çerçevesinde de yardım ve desteklere yenisi eklendi. Meclisten geçmesi durumunda ödeneklerin hemen verilip ödemelerin ise hemen başlaması bekleniyor. İşte Torba Yasa’da yer alan yardım ve destekler.

Fatura Erteleme Olanağı

Torba Yasa çerçevesinde konutlar ve faaliyetleri duran iş yerlerine ait su faturaları belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenecek. Ertelenen bu faturalar ise daha sonra eşit taksitler ile ödenebilecek.

KYK Borçları ile ilgili alınan kararda ise Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu'nun kapsamındaki kredi borçları, 3 ay ertelenecek olup aynı zamanda bu süre, 3 aya kadar uzatılabilecek. Erteleme sonrasında ödenmeyen taksitler ise faiz ve gecikme zammı uygulanmadan tahsil edilecek.

Yaşlılara DestekArttırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaşlı bakım ve huzurevlerinde olan ve ilgili gelir seviyesinin altında bir geliri bulunan kişiler ile ağır engelli durumu bulunanlara 3 ay süreyle ücretsiz bakım desteği verilecek.

İş Güvencesi Düzenlemeleri

Bu salgın sürecinde İş Kanunu’nda yer alıp almadığına bakmaksızın her türlü hizmet sözleşmesi, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay süreyle ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, işveren tarafından feshedilemeyecek.

Aynı zamanda 15 Mart’tan sonra işsiz kalanlara ise SGK’dan yaşlılık aylığı almamak kaydıylaiçinde bulundukları ücretsiz izinde bulundukları süre boyunca 39,24 lira nakdi ücret desteğiGSS primleri İşsizlik Sigortası Fonu'ndan verilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ttt
Ttt - 2 yıl Önce

Bir haberi 20 kez söylemek hiç güzel değil bunu anlayın artık

Selma gönenç
Selma gönenç - 2 yıl Önce

15 martta iş yerleri kapatılıyo 14 nisanda işten çıkarılmalar 3 ay erteleniyo peki bu niye il yerleri kapatıldığı tarihten itibaren geçerli değil adaletmi bu 1 aylık süre içerisinde işveren işçiyi çıkardı zaten lütfen bu yasa 15 marttan sonra geçerli