Temmuz’da Asgari Ücrete Zam Geliyor Mu?

Temmuz ayında binlerce memur ve emeklilere 6 aylık enflasyon zammı yapılması bekleniyor.Yapılacak enflasyon zammından Asgari ücretliler faydalanabilecek mi ?

Temmuz’da Asgari Ücrete Zam Geliyor Mu?

Binlerce memur ve emekli temmuz ayında maaşlara 6 aylık enflasyon oranında yapılacak olan zammı beklemekte olup bu noktada özellikle maaşlarda zam, düzenleme bekleyen bir diğer kesim ise asgari ücretle çalışanlar oldu. Korona virüs sebebi ile ekonomik olarak zorluk çeken asgari ücretliler de maaşlarına emekli ve memurlar gibi zam gelmesini talep etmekte olup bu noktada emekli memurlara temmuz ayında TÜİK tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon oranına göre zam yapılacak. Peki bu süreçte asgari ücretlilere zam yapılacak mı, işte son zamanlarda gündemde olan konuya ilişkin bilgiler.

Temmuzda Enflasyon Zammı

TĞİK tarafından 2020’nin ilk 6 ayı içim açıklayacağı enflasyon oranına göre memur ve emekliler için zam yapılacak. Hali hazırda 5 aylık enflasyon oranını açıklayan TÜİK’in hesaplamalarına göre enflasyon oranı yüzde 4,57 olarak belirlendi. Enflasyon oranının bu oranının üstüne çıkması durumunda emekliler daha fazla zam alabilecek. Bu noktada asgari ücretliler için ise 1 Ocak 31 Aralık 2020 tarihleri arasındabrüt 2 bin 943 TL net 2 bin 324 TL ödeneceği belirlenmişti. 2020 Ocak ayında belirlenen Asgari ücret tutarı tüm yıl için geçerli olacağından asgari ücretlilere bu kapsamda bir zam yapılması beklenmiyor. Fakat korona virüs sebebi ile seslerini duyurmaya asgari ücretle çalışanlar ise maaşlara zam yapılmasını talep ediyor.

Asgari Ücret 6 Aylık Olarak Yeniden Belirlensin

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Baş tarafından yapılan açıklamada özellikle korona virüs başta olmak üzere enflasyon ve diğer ekonomik sorunlara dikkat çekilerek asgari ücretlilerin 6 aylık dönem için maaşların tekrar hesaplanmasını talep etti. Yaptığı açıklamada Baş:

"Asgari ücret yılda bir defa, aralık ayının sonunda belirleniyor. Bu seneye özel, olağanüstü bir salgın döneminden geçtiğimiz bu günlerde asgari ücretin yeniden belirlenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Haziran ayının sonuna kadar asgari ücretle ilgili asgari ücret tespit komisyonu toplanmalı ve bir değerlendirme yapmalı. Yılın ikinci 6 ayı için yeni bir asgari ücret belirlenmelidir. Bu acil bir ihtiyaç. Reel gelirlerin de azaldığı bir dönemde asgari ücretle ilgili bir değerlendirmenin yapılması zorunlu bir konudur” ifadelerinde bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Şahin
Deniz Şahin - 3 yıl Önce

Bu hastalık döneminde en çok etkilenen asgari ücretle çalışanlar . Bunun içinde ben de varım. Bizler içinde artık bişeyler yapılmalı..