Tek Tip Askerlik Toplantısı Yapıldı! İşte Düzenlemeden Önemli Detaylar

Askerlik süresi kısalıyor mu, tek tip askerlik detayları gibi konularda gündeme yansıyan önemli konu başlıklarının detayları belli oldu. İlk tek tip askerlik toplantısı yapıldı, düzenlemenin detaylarına yönelik bilgilendirmeler haberimizde...

Tek Tip Askerlik Toplantısı Yapıldı! İşte Düzenlemeden Önemli Detaylar

Geçtiğimiz aylarda bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte gündeme gelen tek tip askerlikle alakalı ilk toplantı yapıldı. Bedelli askerlik sürecinin başlamasıyla asker sayısının çokluğuna, her yıl bu sayının arttığına değinilmişti. Bu açıklamalarda profesyonel askerliğe geçişin konuşulmaya başladığı yönünde ifadeler çok sayıda basın organında yer almış, tek tip askerlik düzenlemesinin gelebileceği konuşulmuştu. Konuyla alakalı süreç netlik kazanmaya başladı. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bir açıklama yapılarak, konuyla ilgili çalışmaların fayda sağlayacak olması durumunda kendisine sunulacağını ve faydaları analiz edilip, gerekli görülürse onayın verileceğini aktarmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın bu açıklamalarıyla alakalı yaptığımız haberin tamamına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu açıklamaların ardından da tek tip askerlikle alakalı çalışmanın başladığı, bir toplantının gerçekleşeceği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan' a sunulacağı ifadeleri gündeme ulaşmıştı.

TEK TİP ASKERLİK DÜZENLEMESİNE İLK TOPLANTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda tek tip askerlik düzenlemesinin ilk detayları konuşuldu. Bu çalışmanın Mart ayı itibariyle genel bir taslağa dönüştürülüp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' a sunulacağı düşünülüyor. Tek tip askerlik düzenlemesinde ilk edinilen bilgilere göre askerliğin ilk 3 ayı zorunlu olacak. Geri kalan 6 ay için vatandaşlar bedelli askerlik yapabilecekler. İlgili düzenlemede bazı meslek gruplarına da ek imkanlar tanınmasına değiniliyor. Öğretmen, hakim, doktor, sporcu ve akademisyenlerin istedikleri dönemde askerlik yapabilmelerine olanak sağlanacağı bilgileri gündeme yansıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet can
ahmet can - 2 yıl Önce

2+7 sistemini getirirler inşAllah ya. 2ay zorunlu olması yeterli 3ay fazla

Yurdacan akyol
Yurdacan akyol - 2 yıl Önce

Ben yurdacan Akyol manisa Yunusemre de oturuyorum tel 0545 872 77 34 iş varmı bana göre