Tek Tip Askerlik Düzenlemesi Ne Durumda? İşte Son Dakika Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında tek tip askerlik düzenlemesinin son durumuna yönelik açıklamalar gerçekleştirildi. Açıklamada tek tip askerlik düzenlemesi konusundaki sürece de yer verildi...

Tek Tip Askerlik Düzenlemesi Ne Durumda? İşte Son Dakika Açıklaması

Uzunca süre gündemde kalan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan' a gönderilerek onaya sunulacağı ifade edilen tek tip askerlik düzenlemesine yönelik açıklama Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapıldı. Bakanlar kurulu sonrasında açıklama yapan İbrahim Kalın, tek tip askerlik düzenlemesiyle alakalı sürecin netleşmediği, çalışmanın tamamlandığında kamuoyuna gerekli bilgilendirmelerin sağlanarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın onayına sunulacağına değindi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından, gündemin diğer konu başlıklarına yönelik olarak da açıklamalar gerçekleştirildi.

Tek tip askerlik düzenlemesi nasıl çalışacak?

Gündeme yansıyan düzenlemeyle alakalı iddialarda, tek tip askerlik düzenlemesinin herkes için zorunlu 3 ay askerlikten oluşacağı, kalan ayların ise bedelli olarak yapılabileceği yönünde. Bu düzenlemede askerlik 9 ay olacak ve 3 ayı zorunlu görev süresi olarak belirlenecek. Kalan 6 aylık süreyi vatandaşlar bedelli olarak her ay başına bir asgari ücret tutarı kadar para ödeyerek gerçekleştirebilecekler. Bedelli askerlikle benzer yönleri olan bu düzenlemeyle, profesyonel ordunun ilk adımları atılmış olacak. Tek tip askerlik düzenlemesinde bazı meslek sahiplerine de görevlerine devam edebilmeleri ve iş akışlarını doğru yönetebilmeleri adına ek imkanlar tanınacak. Bu kişiler belirtilen tarih yerine yılın istedikleri bir döneminde askerlik hizmetini tamamlayabilecekler.Bu düzenlemenin hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' a sunulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın da konuya yönelik çalışmaların yapılıp kendisine iletildiğinde fayda sağlayacak yönlerinin fazla olması durumunda onaylanacağı yönünde açıklamaları bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 20:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 3 yıl Önce

hadi artık lütfen bekliyoruz