Taşeron Kaldırılarak İşçilere Kadro Verilmesinde Yapılan Yanlışlıklar

Taşeron yasası yürürlüğe girerek, işçilerin kadroya geçiş süreci resmen başladı. 4 Nisan tarihinde bitirilmesi beklenen taşeron kadro sürecinde yapılan bazı yanlışlıklara ve kadro dışı kalan KİT işçiler ile diğer personellerin durumuna değineceğiz.

Taşeron Kaldırılarak İşçilere Kadro Verilmesinde Yapılan Yanlışlıklar

Bilindiği gibi Türkiye'nin uzun zamandır taşeronların kaldırılması gündemde ki yerini koruyordu. 1 Ocak itibari ile Taşeron işçilerin kadroya alınarak, arada köprü görev gören taşeron firmaların ortadan kaldırılması için yaşanan gelişmeler sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanlıĞI 2017 yılının ilk yarısından itibaren somut bazı adımlar atmış ve Bu sürecin netlik kazanmasında ve tamamlanmasında 2017 yılı bitmeden tamamlayacaklarını söylemişlerdi. Nihayet uzun zamandır sorun haline dönüşen kadro yasası 1 Ocak itibari ile yasalaştı. İşçilerin kadroya alınma sürecinde belirlenen mevzuat çerçevesinde bir takvim oluşturdu. İlk aşama olan başvuru süreci 2 Ocak ile 11 Ocak tarihleri arasında alınarak, şu günlerde illerde Valilikler ve başvuru yapılan kurumlar başvuru sonuçlarını açıklamaya başladı. Belirlenen takvime göre 4 Nisan tarihinde tüm çalışmalar sona erecek. Bu takvim işlerken yapılan bazı yanlışlıklar gündemdeki sıcaklığını koruyor. Yetkili isimlerden yapılan bazı değerlendirmeler de bu hataların neden kaynaklandığı sorusuna cevap vermekte. 

2 YANLIŞLIK VAR

Geçtiğimiz günlerde Karayolları Bölge müdürlüğünde çalışan işçilerle bir araya gelen Yol-İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar kadroya geçiş sürecinde yaşanan yanlışlıklara değindi. İlk kez 2010 yılında temelinin atıldığını söyleyen Ağar, 9917 işçinin açtıkları davalarla Karayollarının işçisi olduklarını ve diğer işçilerinde kadroya alınmasını belirttiklerini söyledi. Gelinen bu süreçte yapılan önemli bir yanlışlıklığın sadece asıl iş değil, yardımcı işleri yapanların da kadroya geçmeleri gerektiğini söyledi. 

Yol-İş Sendikası Başkanı Ağar, KHK çalışmalarında tarafların fikirlerinin alınmadığına vurgu yaptı. Çalışmanın eksik hazırlanmasında ve hataların yapılmasında tarafların fikirlerine danışılmaması olduğuna değildi.  

Kapsam dışı kalan KİT ve diğer kurumlardaki işçilerin durumlarında Kamu İktisadi Teşekkülleri çalışanları peyder pey kadroya alınacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın açıklamaları ardından Hazine Müsteşarlığı yol haritasını oluşturmak için yeni bir çalışma başlattı. Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığından yetkililer ile KİT yetkililerinin katıldığı ortak çalışmalarda tasarı tamamlandı. Yakın zamanda Başbakan Binali YILDIRIM'a sunulacak. Diğer yandan başvuru sonuçları illerde açıklanmaya devam ediyor. Kocaeli, İzmir, Konya, Denizli, Kars illerinde bazı kurumlarda sonuçlar kurum internet sitelerinde açıklandı.

Sizce taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaşanan sorunlar neler?  

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2018, 20:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Telat karabugül
Telat karabugül - 5 yıl Önce

Hükümet e biraz yüksek ses çıkaran kadro yu kapıyor. Uuversi

Mecit özaslan
Mecit özaslan - 5 yıl Önce

Khk çıkarılırken sendikaların görüşünün alınmaması en büýük sorun burda artı işçiye kadro khk ile değil mecliste tüm partilerin görüşü alınarak geçmeliydi bence

Kaan
Kaan - 5 yıl Önce

Belediye lere kadro verilmediği

Ahmet
Ahmet - 5 yıl Önce

Belediyelere kesin çözüm kadrolukta n geçer belediyelerinoylarını sakın hafife almayın aileleri ile 2.500milyon demektir

tolga gül
tolga gül - 5 yıl Önce

bi kurumda 5 sene hizmet ederek sen işkur sure bitti deyip cıkartılmam ve ayın 3 girip 4 de kadro alanlar hicbir yerde calışmayıp oykarşılıgı belediyeye 15 kişinin el altından alınması ve kimsenin haksız ık var diye düşünmemesi

Mmmmmyy
Mmmmmyy - 5 yıl Önce

Tc ziraat bankası temizlik görvlileri ne olacak

Akp Adaletsiz 1 kasim öncesi çalişip niye işten çıkarıyorsunuz
Akp Adaletsiz 1 kasim öncesi çalişip niye işten çıkarıyorsunuz - 5 yıl Önce

Adaletsiz akp 1 kasim sonrası işe girenlere kadro vaadi verilmedi 1 kasim öncesi taşeronlara vaad verildi işten çikartildik geriye dönük gidilmedi adaletiniz batsin akpli yetkililer haram zikikm olsun size

Cemile
Cemile - 5 yıl Önce

Dsı sosyal tesislerde çalışanlarda kadrolu olmalı yarısı gülüyor yarısı ağlıyor.ya hep olsun,yada hiç olsun.Burası da devlet kurumu.saygılar.