Taşeron İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi İçin Yeni Gelişme

Taşerondan kadroya geçen 4D sürekli işçi kadrosunda görev yapan işçiler için yeni gelişmeler var. Buna göre belediye ve genel idari hizmetlerde çalışanların toplu sözleşme TİS'in ne zaman yapılacağına dair bir düzenleme var.

Taşeron İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi İçin Yeni Gelişme

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere yenileri ekleniyor. Buna göre Adalet ve kalkınma Partisi tarafından hazırlanan 15 maddelik bir yasa teklifinde Taşerondan kadroya geçen işçileri ilgilendiren biri madde yer alıyor.

Bilindiği gibi 696 sayılı KHK'ya göre yaklaşık 900 bin işçi 4D kadrosuna geçiş yaptılar. Belediyelerde ve Genel idarelerdeki çalışanlara farklı zamanlarda TİS yapılacak. İki yılda bir Yüksek hakem Kurulu TİS üyelerini toplanması ve işçilerin yeni maaş zamlarına karar verilmesi bekleniyordu.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ;

Genel İdarelerde işçilerin 31 Ekim 2020 tarihinde Belediyelerdeki taşeron işçilerin ise 30 Haziran 2020 tarihinde sözleşme süresi sona erecek. Daha önceki yapılan zam oranlarında iki yıllık 4+4 şeklinde maaş artışı yapıldı ve enflasyon farklarının olmaması işçi maaşlarının erimesine neden olmuştu. Bilindiği gibi 4D işçilerinin ekonomik ve sosyal imkanlarında bazı iyileştirmelerde yapılmaya devam etmekte. Giyim, yiyecek, yakacak yardımları, eş çocuk yardımı tediye ikramiye ödemeleri asgari ücretin altında olan işçilerin maaşlarının iyileştirilmesi gibi çalışmaların yanı sıra bekleyen bazı sorunlarda var.

Özetle Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen kanun teklifine Koronavirüs ile mücadele kapsamında bazı toplantıların ertelenmesi uzaktan çalışma gibi maddeler yer alıyor 18/10/2012 tarih 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu kapsamında yürürlüğe girdikten itibaren üç ay süreyle anılan kanun kapsamında toplu iş sözleşmesi yapması toplu iş uyuşmazlıkların çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreçler durdurulmuştur. Cumhurbaşkanı bu bentte yer alan üç aylık süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmakla yetkilidir olarak madde bulunmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur
Mağdur - 2 yıl Önce

Verildi bir sözde kadro biz ist bld ye işçileri 696 la sözde kadroya alındık iki senedir 4 zam alıyoz maaş eridi taşeronda asgeri ücrt in 0/0 30 unu alıyoduk şimdi daha kötü oldu bize 4 d bile geçmiyoz niye hakdızlık yapıldı 4 d linin hakkından yararlanamıyoz şimdi de haziranda sözleşme yi 3 ay uzatılcak mış bu corne o vüüste milet araba bulamıyo işe gitme dünyanın parasını harcıyoz öne cekecene bide uzatılcakmış utanmadan sıkılmadan çok mu zor bunun corneo la ne ilgisi var sos yal mesafeni koru yap sözleşmeni ama bane bulcaklar ya gari bana gelin ce böyle bişey olursa yazıklar olsun Allah cc den bulun inşAllah yetkililer sendikalarda tırt hiç bi savunan yok herkes.işine geldiği gibi