Taşeron İşçi Düzenlemesine Yeni Gelişme. Joker İşçiler de Kadroya Alınacak

1 milyon kişiyi yakından ilgilendiren taşeron düzenlemesi 2 Nisanda tamamlanacak. Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecinde bazı soru işaretleri çözüme kavuşturuluyor. Bunlardan bir tanesi de 4 aralık tarihinde izinli yada raporlu olarak çalışan işçiler. "Joker işçiler" ve 4 aralıkta çalışan işçiler için yeni gelişme.

Taşeron İşçi Düzenlemesine Yeni Gelişme. Joker İşçiler de Kadroya Alınacak

Taşeron düzenlemesin hayata geçmesinin ardından başvuru süreci tamamlandı. Adaylar sınav yada uygulama aşamasını da tamamlamalarının ardından belirlenen takvime göre 4 Nisan 2018 tarihine kadar kadroya alınacaklar ve süreç tamamen bitecek. Sabah gazetesi köşe yazarı Faruk ERDEM'in ortaya koyduğu iddiaya göre 4 Aralık 2017 tarihinde izinli yada raporlu oldukları için işin başında olamayanların yerine çalıştırılan işçiler de kadro alacak. Joker işçi olarak nitelendirilen işçiler 4 aralıkta çalışan işçiler görevde olduğu için kadro alınacak. Çalışma Bakanlığı konu ile ilgili olumlu görüşü sundu.

9 BİN İŞÇİ RAHAT BİR NEFES ALDI !

1 milyon işçiyi yakından ilgilendiren taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde belirtilen şartlar arasında 4 Aralık 2017 tarihinde görevde bulunan işçiler bulunuyor. Kararnamede belitilen tarihten itibaren alınan işçilerin kadroya alınma imkanı bulunmayacak. Yani 5 aralıkta işe başlayanlar kadrolu olamayacaklar. 4 Aralık tarihinde görevde izinleri yada istirahat raporlu olmaları nedeniyle görevde bulunamayan işçiler için oluşan tereddürtler netlik kazandırıldı. Kurumların Çalışma bakanlığına görüş sunulmasının ardından, Çalışma Bakanlığı'nın verdiği olumlu haber 9 bin işçiye rahat bir nefes almalarını sağladı.

ÇALIŞMA BAKANLIĞININ OLUMLU GÖRÜŞÜ

Çalışma Bakanlığı kurumlara verdiği görüşte kısa sürede rapor olanlar yerine çalışan işçiler sürekli işçi olarak istidam edileilecek denildi. Bakanlık açıklamasında "27.06.1989 tarihli ve 375 Sayılı KHK'ya eklenen geçici 23. maddede personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 04.12.2017'de çalışan işçilerin kapsamda oldukları belirtilmiştir. Bu çerçevede çalışan personelin kısa süreli rapor alması durumunda bu işçilerin yerine 04.12.2017'de çalışan işçilerin de bu madde hükümleri kapsamında ilgili idarede sürekli işçi kadrosunda istihdam edilebileceği değerlendirilmektedir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 17:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif
Arif - 5 yıl Önce

4 aralıkta çalışmayan jokerler yazalım e devlet ve bimere

Tuğçe kiraz ÇİKOT
Tuğçe kiraz ÇİKOT - 5 yıl Önce

12 eylül 2017 güvenlik joker olarak işe başladım Anadolu Adalet Sarayında rapor alanların yerine çalıştım bu şekilde ama süreçte rapor olmadi zaman işten çıkışımız verildi. Ama rapor alındıkça o zaman ise cagirildim 17 kasım 2017 tarihine kadar böyle çalıştım 4 aralıkta aktif olmadigim için çok mağdurum luften dikkate alınması bekliyorum. Böyle bir dünya insan mağdur sesimizi nasil duyurabiliriz

Joker taseron
Joker taseron - 5 yıl Önce

Kimse mağdur olmayacak denildi ama biz joker taseronlar hem kadroya geçemedik hem işimizden olduk. Sosyal hizmetlerde çocuk esirgeme kurumu huzur evi joker personel in 4. Unde çalışması ya da çalışmaması şirkete bağlı.

Tuğçe kiraz ÇİKOT
Tuğçe kiraz ÇİKOT - 5 yıl Önce

Merhabalar Anadolu Adalet Sarayında 12 eylül 2017 tarihinde güvenlik joker olarak işe başladım.Jokerler raporlularin yerine çalıştım.Ama bu süreç içinde rapor olmadığı zaman işten çıkışımız verildi.Tekrar rapor alınanların yerine çağırıldim.17 kasım 2017 tarihine kadar böyle çalıştım.Bu süreç içinde rapor olmadığı için 10 günle kadroya geçemiyorum. Bu konuda çok mağduruz yalvarıyoruz bu konuda biseyler yapılsın bir dünya insan var yazık bizlere luften dikkate alınsın .

engin inanlı
engin inanlı - 5 yıl Önce

kasımın 30 bir kurumdajoker başladım aralığın 7bıraktm kadroya girebilirmiyim teşekkürler kazancı yani kalöriferci olarak

Aslı özbek
Aslı özbek - 5 yıl Önce

Kadro ile ilgili haberi okudum 5 aralıkta işe giren işçiler kadro alamicak yazıyor fakat haksızlık oluyor bu kadro konusu 5 aralıkta açıklanmştı lütfen dikkate alalım mağdur olucaz ☹

Özkan
Özkan - 5 yıl Önce

Milli eğitim bakanlığında çalışan lar üvey evlatmı senede 10 ay çalışıp işten atılma korkusu ile 9 ay maaş alıyoruz

Kübra Önce
Kübra Önce - 5 yıl Önce

04.12.2017 tarihinde çalışan typ liler içinde geçerli mi acaba cvp verirseniz sevinirim