Taşeron Çalışanların Sorunları Neler? KİT İşçilerinin Kadroya Geçişi Gündemi!

Kamu kurumlarından taşeron sisteminin tamamen kaldırılmasıyla, 4D olarak sürekli işçi kadrosuna geçişler tamamlandı. KİT işçileri için yapılan düzenlemeler sonrası kadroya geçişleri nasıl yapılacak? KİT taşeron işçilerine kadro detayları haberimizde..

Taşeron Çalışanların Sorunları Neler? KİT İşçilerinin Kadroya Geçişi Gündemi!

Kamu kurumlarından taşeron sisteminin tamamen kaldırılması için yapılan çalışmalar 2018 yılına damga vurmuştu. Yaklaşık 900 bin işçi taşeron sisteminde görev yapmakta iken 90 günlük çalışma sonucu tamamlandı. Eski Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun bakanlık bünyesinde yaptığı çalışmalar sonucu sınavlar tamamlanarak hak eden adaylar sürekli işçi statüsüne geçiş yapmışlardı. Türkiye genelinde yapılan 4D kadrosuna geçiş aşamasında Belediye ve KİT işçilerinin hizmet alım sözleşmesi ile yapılan personel istihdamları nedeniyle kadroya geçiş yapamamışlardı. Buna göre daha sonraki aşamada Başkan Recep Tayyip Erdoğan, verdiği talimatlar doğrultusunda KİT kurum temsilcileri ile yasal düzenleme için çalışmalar tamamlanmıştı.

KİT İŞÇİLERİ VE KADRO,

Toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde KİT işçilerine kadar ve kadrolu olarak çalışan işçiler için zam yapılıp yapılmayacağı merak konusuydu. KİT işçilerinin gündeme geleceği belirtildi. Diğer yandan KİT taşeronuna kadro için 2019 yılı yatırım ve finansman programına yer almıştı. Kadroya alınacak işçiler için 4 Aralık kriteri aranacak. 2 yıl kesintisiz olarak çalışmaları gerekli olacağı, 1 yıl içerisinde kadroya geçişlerin sınavla yapılacağı belirtilmişti.

KADRO ALAN TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARI;

Diğer yandan taşerondan kadroya geçen işçilerin soruları TBMM gündemine geldi. Adana Milletvekili Ayhan Barut Mecliste söz alarak kadro alan taşeron işçiler için ekonomik sorunlar yaşadıklarını aktarıldı. İşçilerin 2020 yılı 10. ayına kadar TİS'ten yararlanamadığı ifade edildi. Kurban bayramı öncesi ilave tediye ödemelerinin yapılması talep edilen diğer sorunlar arasında bulunuyor.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 23:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kamu bankaları
Kamu bankaları - 2 yıl Önce

Kamu bankasında temizlik taşeron işçiye kadro verilecek mi kit mi kamumu bilemedik kadro hak edilince buna kadro buna kadro yok bu tartışmayı kim çikarıyor haksa herkese yoksada herkese bu nasıl bır görüş ne zor geliyor sosyal haklarmi verılecek maaş artacak diyemi daha iyi yaşam kalitemiz artacak diyemi zor geliyor anlayamadik biri izah etsin lütfen

İLLER BANKASI
İLLER BANKASI - 2 yıl Önce

İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.

İLLER BANKASI
İLLER BANKASI - 2 yıl Önce

İLLER BANKASI HALEN TAŞERON SİSTEMİYLE ÇALIŞIYOR.BU KURUM NEDEN KADROYA ALINMIYOR.,ANLAMIŞ DEĞİLİZ.

Yusuf akış
Yusuf akış - 2 yıl Önce

Biz kilter kadro dışı bırakıldık seçimde bizde gereken cevabı verecez

Mecnun
Mecnun - 2 yıl Önce

Biz kitler kadro dışı bırakıldık bunun bedeli sandıktan çıkacak

kit taşeron işçi taşeron kölesi
kit taşeron işçi taşeron kölesi - 2 yıl Önce

Söz verdiler bırakın kadro alan taşeronun yakasını da kit taşeronlarının sorunu'nu çözün kadro istiyoruz ortada verilmiş bir söz var sayın yetkililer nezaman bu sorunu çözeceksiniz kit işçileri bu haberi bekliyor kadro istiyoruz herkes gibi ayrımcılık yapıldı bizde kamu kurumunda taşeron kit işçileriyiz kitlere kadro verilcek diyen bizzat cumhur başkanı kendi söyledi ama ortada 3 sene oldu halen birsey yok yazık günahtır ya yapmayın artık kandırmayın halkı yeter artık

taşeron belediye
taşeron belediye - 2 yıl Önce

bize zam yok enflasyon farkı yok 52 günlük yok mesai ücreti yok bunlar yol ve su olarak seçimde geri dönecektir

Zobbo
Zobbo - 2 yıl Önce

BU ÜLKEDE HERKES GÖRDÜ GÜNDEMİ BELİRLEYEN 1 MİLYON TASERON İSCİSİ VE EYT LİLER İST .800 BİN FARK NASIL OLDU CHP YE HELAL OLSUN NERDEN GÜNDEM YAPACAGINI İYİ BİLİYOR.