Suriyeliler Memur Olabilir Mi?

Suriyelilerin vatandaşlığa alınması konusunda son günlerde çalışmalar yapılırken akıllara Suriyelilerin memur olup olmayacağı sorusu takıldı.

Suriyeliler Memur Olabilir Mi?
Suriye'de iç karışıklığın yaşanması ile ülkemize üç milyon sığınmacı geldi. Sığınmacılar ilk geldiklerinde Hatay ve Gaziantep gibi şehirlere kurulan kamplarda barınmaktaydı fakat şuanda tüm Türkiye geneli sığınmacılar dağılmış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı programda Suriyelilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı alabileceği konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Siyasi anlamda pek çok yorumların yapıldığı bu açıklamaya memur olabilecek adaylarında bazı konularda soruları oldu. Şuan için akıllara takılan ilk soru ise Suriyelilerin Memur olup olmayacağı konusu.

Suriyeliler Memur Olabilir

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre Türk vatandaşı olmak isteyen kişiler öncelikle Türkçe'yi iyi şekilde biliyor olması gerekmekte ve dinimizi de öğrenmiş olması gerekmektedir. Suriyeli vatandaşlar Müslüman olduğu içn din konusunda her hangi bir sıkıntı yaşamıyor. Eğer vatandaşlık görüşmeleri onaylanırsa Türkçe'yi öğrenen Suriyeliler Türk vatandaşı olabilecek. Türk vatandaşı olan adaylar kanunlara göre lise, önlisans ya da lisans bölümlerini bitirerek Kamu Personeli Seçme Sınavı girerek memur olabilmektedir. Eğer kanunlarda her hangi bir değişikliğe gidilmez ve Suriyelilerin Türk vatandaşı olma konusu onaylanırsa Suriyeliler'de ülkemizde memur olabilecek. Memur olmak isteyip de atanamayan adaylardan çok fazla tepki alınıyor. Suriyelilerin Türk vatandaşı olup olmayacağı konusunda görüşmeler devam ederken referandum konusunda da bazı önerilerde bulunuluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan
Vatan - 4 yıl Önce

Yapin yapin yarin bir gun onlarda ayaklanirsa gorum bn o zaman