Suriyeli mülteciler sınıra akın etti

Suriyeli sığınmacılar sınır kapısında izdihama yol açtılar.Çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan suriyeliler Kurban Bayramı'nda ülkelerine gitmek için Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'na akın etti.Vakit kaybetmeden ülkelerine gitmek isteyen yüzlerce Suriyeli, sığınmacının akın ettiği sınır kapısında yaşanan kargaşa izdihama yol açtı.

Suriyeli mülteciler sınıra akın etti

Suriyeli sığınmacılar sınır kapısında izdihama yol açtılar.Çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan suriyeliler Kurban Bayramı'nda ülkelerine gitmek için Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'na akın etti.Vakit kaybetmeden ülkelerine gitmek isteyen yüzlerce Suriyeli, sığınmacının akın ettiği sınır kapısında yaşanan kargaşa izdihama yol açtı.​

Savaştan kaçarak geldikleri Türkiye 'nin çeşitli kentlerinde kalan ve yakınlarıyla bayramlaşmak amacıyla ülkelerine geçmek isteyen Suriyeli sığınmacılar, dün sabahtan itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturdu. Dün yaşanan yoğunluk ve izdiham nedeniyle öğleden sonra durdurulan geçişlere bu sabah yeniden başlandı. Dün 7 bin 900 kişinin Suriye 'ye gittiği Öncüpınar Sınır Kapısı önünde bu sabah erken saatlerde binlerce kişi toplandı. Aileleri ve yanlarına aldıkları hediyelik eşyalar ile sınır kapısı önüne kurulan demir bariyerin ardında toplanan Suriyeliler, kayıt işlemleri yapıldıktan sonra ülkesine gönderildi.

Ancak, saatlerin ilerlemesi ile birlikte sıranın kendilerine gelmemesinden şikayet eden ve önlerine başkalarını aldığı nedeniyle Suriyeliler arasında tartışma çıktı. Bu sırada bazı Suriyeliler de biran önce işlemlerin yapıldığı alana gitmek için ön tarafa doğru hareket edince izdiham yaşandı. Kargaşa ve izdiham sırasında bazı çocuk ve kadınlar ezilme tehlikesi, birçok kişi de baygınlık geçirdi. Baygınlık geçirenlere sağlık ekipleri tarafından müdahale edilirken, bazı bebek ve çocuklar da görevliler tarafından ezilmekten son anda kurtarıldı. Bu sırada polisler, yaşananları takip eden gazetecileri de güvenliklerini sağlayamayacakları gerekçesiyle bölgeden uzaklaştırdı.

Binlerce Suriyelinin halen ülkesine gitmek için beklediği Öncüpınar Sınır Kapısı'nda Göç İdaresi Müdürlüğü, kayıt işlemlerini görevli sayısını artırarak hızlandırırken, yoğunluk ve izdihamın önlenmesi için de farklı tedbirler alındı. Takviye polis ekipleri sınırda görevlendirilirken, trafik polisleri de yoğunluğu eritmek ve izdihamın önüne geçmek için yeni sığınmacıların gelmesinin önlenmesi için Öncüpınar Sınır Kapısı'na giden yolları ulaşıma kapattı.
Yetkililer, sınır kapısı önünde bekleyen binlerce kişinin işlemlerinin yapılarak ülkesine gitmesinin ardından, alana yeni Suriyelilerin gelişine izin verileceğini bildirdi.
(DHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 22:47

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE