SSK ve BAĞKUR’luya Kötü Haber! Maaşlar Düşebilir!

SSK ve BAĞ-KUR maaşlarında da artık haciz uygulaması yapılabilecek. Yargıtay bu alanda emsal kararlar vermeye devam ediyor. Detaylar haberimizdedir:

SSK ve BAĞKUR’luya Kötü Haber! Maaşlar Düşebilir!

Ülkemizde milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR’lu emekliyi ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Yaşanan gelişme emsal niteliğinde bir yargı kararı olmakla birlikte bu durum sonrasında emekli maaşlarının düşmesine neden olabilecek gibi görünüyor. Buna göre özellikle herhangi bir borç durumu için emekli maaşına haciz, icar uygulaması yapılabilmekteydi. Yüzde 33 oranında olan bu kesintinin pandemi zamanında da devam edip edemeyeceğine ilişkin merak sürüyordu. İşte Yargıtay tarafından verilen karar, milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisini üzecek nitelikte.

Yargıtay Emsal Kararı Verdi

Korona virüs salgını sebebi ile zorluk eken binlerce kişi arasında şüphesiz emekliler de bulunuyor. BU noktada uzun zamandır merak edilen sorularda biri de emekli maaşlarına uygulanan icra kesintisinin bu zor dönemde uygulanıp uygulanamayacağıydı. Bu noktada Yargıtay’dan emsal niteliğinde bir karar verildi. Takvim haberine göre SGK’dan alınan emekli aylığı, dul ve yetim aylığı ile iş göremezlik geliri gibi ödemelerden sadece SGK'ya olan borçlar ile nafaka alacakları için haciz konulabilmekte olup Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından alınan karara göre maaş hesabının bulunduğu bankadan kullanılan kredilerin ödenmemesi durumunda ise bankanın emekli aylığında kesinti yapmasına karar verildi.

Bu durumda emekli maaşının olduğu bankadan kredi kullanan bir kişi borçlarının emekli maaşından ödenmesi için muvafakat vermiş fakat bu bir başka mahkeme tarafından reddedilmişti. Benzer bir olay için ise Yargıtay, emsal niteliğinde olacak bir karar verdi.

Emekli Maaşı Haczi Mümkün Mü?

Takvime açıklamalarda bulunan Caner Çakı, İcra müdürlüklerinin emekli maaşlarından kesinti yapabileceğini açıklamakla birlikte “2004 sayılı 83’üncü maddesine göre maaşlar, tahsisatlar, yaşlılık aylıkları, sigortalar ve yaşlılık sandıkları tarafından tahsis edilen gelirler haczi, ancak kısmen caiz olan şeyler arasındadır ibaresi yer almış” ifadesinde bulundu.

Buna göre ailelerin geçineceği bir miktarın bırakılarak gerisinin haczedilmesinin mümkün olduğu vurgulandı. Fakat genel olarak Türkiye’deki uygulamada İcra Müdürlüklerinin maaşın dörtte bir kadarı kadar olan tutarı kısmi haciz olarak uygulamayı tercih ettikleri ifade edildi. Fakat maaşına haciz gelenler için bir öneride bulunan Çakı, “Haciz kesintisi koyan icra müdürlüğüne başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise icra tetkik merciine başvurarak, haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığını şikayet edebilirsiniz. İcra tetkik hakimi sizin şikayetinizi inceleyecek, maaşınızdaki haczin kaldırılması kararı verecektir" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 21:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacer
Hacer - 3 yıl Önce

Konuya nereden başlayacağımı nerede bitireceğimi bilmiyorum adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Ölen bir eş yerine karısını alıyorlar. İhtiyacı yok arkadaşlar bakıyorum fakir olan işe giremiyor ama paran varsa zengin sen iş hazır. İşkura gidiyorsun senden bir sürü evrak isteniyor oy toplarken bunları söylemiyor haram olsun hakkımı helal etmiyorum. Ama rabbimin verdiği adaletten sual olmaz. Allah herkesin yardımcısı olsun dürüstsen kaybettin bu dünyada yerin yok ama yalakaysan gemi çok güzel ilerliyor. Millet olarak hakkımı helal etmiyorum bu alımlara inanmayın dayın varsa oluyor yoksa ölelimm.