Soylu Açıkladı: Ehliyet Kartı Kalkıyor!

İçişleri bakanı Süleyman Soylu ehliyetin kalkacağını ifade etti. Yeni çıkarılacak kimlik kartlarının çipli sistemi ile artık ehliyet yerine de geçeceği açıklandı.

Soylu Açıkladı: Ehliyet Kartı Kalkıyor!

Yeni çipli kimlik kartı ve yeni nesil ehliyet kartı uygulamasının ardında bu yenilikler bir adım daha ilerletilerek artık ehliyet kartları ile kimlik kartlarının aynı olacağı müjdesi verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Bu noktada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetler hakkında da bilgiler veren Soylu, hali hazırda uygulanan kimlik kartı ve ehliyet uygulamalarını bir adım ileriye götürecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Kimlik Kartı ile Ehliyet Birleşiyor

"Gelecek Evinde Şekillenecek" projesinin online açılışına katılan Soylu tarafından bakanlığın hali hazırda üzerinde çalıştığı ehliyet uygulamasının detayları paylaşıldı. Soylu; "Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak.

Bizim polislerimiz de denetleme yaparken 'ehliyetin yoksa sana ceza yazarım' demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz” açıklamasında bulundu.

Yeni Kimlik Kartı için Son Tarih Ne Zaman?

Geçtiğimiz 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile kimlik, ehliyet ve pasaportlarda yeni uygulamaya geçilmiş olmakla birlikte yapılan açıklamaya göre yeni kimlik kartlarının 2023 yılına kadar geçerli olacağı, buna ilişkin olarak son geçerlilik tarihi gibi bir ibarenin yer almadığı ifadelerine yer verilmiştir. Buna göre vatandaşların endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu olmamaktadır. Vatandaşlar 2023 yılına kadar eski kimlik kartlarını kullanabilmekte ve bu üç yıl içerisinde yeni kimlik kartı başvurusu yapabilmektedir.

Yeni Ehliyetler için Son Tarih

2017’de çıkan yeni yasa ile ehliyet kartlarının da değiştirilmesi gündeme gelmiş olmakla birlikte Genel Müdürlükten yapılan açıklama ile daha önce 31 Aralık 2020 olarak belirlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresine ilişkin yapılan açıklamada yeni tarih 31.12.2022 olarak duyuruldu. Buna göre vatandaşlar eğer kimlik ya da ehliyetlerini yenilememiş ise bu tek tip kimlik ehliyet uygulaması için bekleyip o şekilde başvurularını gerçekleştirebilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 21:15
YORUM EKLE